Odhalili sme najviac a najmenej poškodené vozidlá v Európe.

Odhalili sme najviac a najmenej poškodené vozidlá v Európe.

8. júla 2021 0 Od spiatocka.sk

Jedným z najdôležitejších cieľov pri zvažovaní kúpy ojazdeného automobilu je zistiť, či vozidlo nebolo havarované. Akonáhle je karoséria vozidla poškodená, jeho odolnosť je takisto oslabená, preto sú akékoľvek ďalšie nehody oveľa nebezpečnejšie a horšie nielen pre auto samotné, ale aj pre cestujúcich v ňom. Vodiči po nehode len zriedka investujú do kvalitnej a správnej opravy vozidla. Zvyčajne volia lacné a nekvalitné riešenie a jediným ich cieľom je vozidlo predať.
Šanca, že si kúpite havarované vozidlo, sa líši v závislosti od značky a modelu konkrétneho vozidla. Veľa vodičov preferuje moderné a spoľahlivé vozidlá. Mladší a menej skúsení vodiči sa však často zameriavajú skôr na výkon, športový vzhľad a celkový imidž, ako na prvky aktívnej a pasívnej bezpečnosti.

Metodika vyhľadávania

Zdroj dát: Výskum je založený na správach o histórii automobilov, generovaných zákazníkmi, pomocou platformy carVertical. Platforma poskytuje údaje o histórii vozidla pomocou evidenčného čísla VIN. Toto číslo obsahuje informácie o každej nehode konkrétneho vozidla, o všetkých poškodených súčiastkach, prípadne o tom, koľko stála oprava a iné údaje.
Obdobie štúdie: od júna 2020 do júna 2021.
Vzorka štúdie: Analyzoval sa takmer 1 milión správ o histórii automobilov.
Participujúce krajiny: Poľsko, Rumunsko, Maďarsko, Česká republika, Bulharsko, Chorvátsko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Rusko, Bielorusko, Francúzsko, Litva, Ukrajina, Lotyšsko, Taliansko, Nemecko.

TOP 5 najviac poškodených vozidiel

Nasledujúca tabuľka zobrazuje päť značiek automobilov v kontinentálnej Európe, ktoré sa podľa správ spoločnosti carVertical pravdepodobne poškodili v dôsledku havárie. Všimnite si najčastejšie poškodené modely; všetky autá majú odlišné charakteristiky a sú obľúbené u rôznych typov vodičov.

Ako ukazujú výskumy, na prvom mieste je suverénne Lexus. Vozidlá tejto značky sú spoľahlivé a extrémne výkonné. Vodiči pri nich často preceňujú svoje vodičské schopnosti, čo môže skončiť katastrofou. To isté platí pre automobily značiek Jaguar a BMW. Napríklad športové BMW radu 3 a Jaguar XF sú vzhľadom na svoj typ relatívne lacné autá, pre niektorých sú však príliš agilné.
Subaru je na druhom mieste a ukazuje, že ani systémy s pohonom všetkých kolies nie vždy dokážu ochrániť pred zložitými situáciami na ceste. Tí, ktorí si kúpia Subaru, zvyčajne jazdia pomerne rýchlo mimo mesta. Sofistikované systémy vozidla s pohonom všetkých kolies (AWD) zvládnu takmer každú výzvu. Avšak ak je lesná či poľná cesta náhle rozbahnená alebo zľadovateľá, býva pomerne problematické zastaviť dostatočne rýchlo. A to aj pri nízkych rýchlostiach.
A potom je tu Dacia – jedna z najlacnejších značiek vozidiel na svete. Vyrába minimalistické autá pre tých, ktorí si dôkladne sledujú svoj rozpočet. Kvôli cenovej dostupnosti sa Dacie často používajú ako pracovné autá a kvôli nedostatočnej starostlivosti sa im pomerne často stávajú dopravné nehody.

TOP 5 najmenej poškodených vozidiel

Nasledujúca tabuľka zobrazuje päť značiek automobilov v Európe, ktoré boli podľa správ spoločnosti carVertical pravdepodobne najmenej poškodené. Je zarážajúce, že aj v tomto prípade sú percentuálne podiely pomerne vysoké. Je náročné nájsť značky automobilov s nižším percentom, pretože aj keď je za dopravnú nehodu zodpovedný iba jeden vinník, často ide o účasť viacerých vozidiel.

Tieto výsledky ukazujú, že žiadanosť značky a vlastnosti vozidla vplývajú na pravdepodobnosť dopravnej nehody. Napríklad Fiat vyrába iba kompaktné vozidlá. Značky Citroen a Peugeot ponúkajú predovšetkým dostupné autá s výkonom motora okolo 100 – 150 HP. Takéto jazdné vlastnosti len zriedka vyhovujú potrebám tých, ktorí túžia po extrémnom zrýchlení a nedodržiavajú povolenú maximálnu rýchlosť.

10 krajín s najvyšším percentom poškodených automobilov

Počas štúdie analyzovala spoločnosť carVertical správy o histórii automobilov z rôznych európskych krajín. Výsledky v nasledujúcej tabuľke ukazujú, v ktorých krajinách je percento poškodených vozidiel najvyššie.

Tieto výsledky sú pravdepodobne kombináciou rôznych zvykov vodičov a úrovní národnej ekonomiky krajiny. Tí, ktorí žijú v krajinách s vyšším hrubým domácim produktom (HDP), si zvyčajne môžu dovoliť novšie vozidlá. V častiach Európy s nižšími mzdami je pravdepodobnejšie, že lacnejšie – a niekedy aj poškodené autá – sa budú dovážať zo zahraničia.
Na tieto štatistiky majú vplyv aj zvyky a potreby vodičov. Predchádzajúce výskumy v tejto oblasti však boli len veľmi limitované. Je to preto, že niektoré trhy stále nemajú online údaje. Poisťovacie spoločnosti preto mali k dispozícii len veľmi málo digitálnych informácií o poškodených automobiloch a zraneniach cestujúcich.

Na záver

V dnešnej dobe sú dopravné nehody aktuálnym a pálčivým problémom. SMSkovanie, telefonovanie, jedlo či pitie. Vodiči vykonávajú za volantom čoraz väčšie množstvo činností, ktoré skôr alebo neskôr povedú k dopravným nehodám. Okrem toho sú vozidlá stále výkonnejšie a človek sa pomaly blíži k hranici svojich multitaskingových schopností počas aktívnej jazdy.
Dôkladná oprava auta po nehode je často drahá a nie každý si ju môže dovoliť. Musí sa znovuobnoviť pôvodná odolnosť karosérie, vymeniť airbagy, atď. Mnoho vodičov hľadá lacnejšie a menej bezpečné alternatívy. Aj preto zaznamenávajú naše cesty čoraz viac nebezpečných ojazdených automobilov.