Nové BMW i5, facelift triedy V a špeciálne Mini. Čo sa udialo v motoristickom svete?

Nové BMW i5, facelift triedy V a špeciálne Mini. Čo sa udialo v motoristickom svete?

19. mája 2023 0 Od spiatocka.sk

BMW i5

Prvý obrázok sedanu BMW i5, teda piatej série novej generácie, sa rozletel po webe. Benzínové, naftové, hybridné a elektrické päťky rodiny G60 sa predstavia súčasne 24. mája. Rovnako ako v prípade  novej “sedmičky”budú budú mať autá so spaľovacím motorom a elektrickým pohonom minimum vonkajších rozdielov, dĺžka sedanu je 4,94 m. Výroba “päťky” novej generácie sa začne v Nemecku v lete a začiatok predaja je naplánovaný na október.

Bol predstavený rozsiahly restyling minivanu Mercedes-Benz triedy V (vrátane elektrickej verzie EQV a obytných áut Marco Polo). Tento model sa vyrába od roku 2014 a v roku 2019 už prešiel plánovanou modernizáciou, hoci zovňajšok sa príliš nezmenil. Teraz bude mať trieda V vážne prepracovaný dizajn. Ukážka ukazuje nové svetlomety a veľkú masku chladiča. Okrem toho pribudne nový v štýle moderných áut Mercedes. Prezentácia aktualizovanej rodiny je naplánovaná na leto.

Hot hatch Mini John Cooper Works (2,0 l, 231 k) je ponúkaný v novej špeciálnej verzii 1to6 Edition. Týchto áut sa vyrobí 999, všetky so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Verzia JCW mala takúto prevodovku od samého začiatku, takže všetky vlastnosti novej konfigurácie sú redukované len na dekorácie. Bola použitá bohatá čierna dekorácia, špeciálne nálepky na karosérii a na zadnej časti je zobrazená schéma radenia rýchlostných stupňov. V kabíne sú nápisy a označenie s názvom špeciálnej verzie.

Stellantis upustil od plánov na výrobu elektrického modelu Chrysler Airflow, hoci minulý rok predstavené koncepty (biele a čierne) boli predstavené ako blízke sériovým autám. Začiatok výroby modelu Airflow bol plánovaný na rok 2025. Šéfka značky Chrysler Christine Fewell sa podľa predbežných informácií rozhodla projekt Airflow uzavrieť v prospech vyhľadávanejšieho crossoveru v plnej veľkosti. Načasovanie jeho predstavenia je zatiaľ nejasné.

Boli zverejnené prvé oficiálne snímky nového sedanu Cadillac CT6, ktorý sa v druhej generácii stane čisto čínskym modelom. Auto bolo certifikované minulú jeseň, ale teraz bol zobrazený interiér (s jedinou 33-palcovou obrazovkou na palubnej doske) a podvozok (s pružinovým odpružením). Sedan dostane novú karosériu s dizajnom v štýle najnovších modelov spoločnosti, všetka výbava však zostane rovnaká. Čínska CT6 si zachová 2,0-litrový turbomotor LSY (237 k) a desaťstupňový automat. Premiéra sa očakáva v polovici roka.