Na vývoj ruských bezpilotných vozidiel chýba 240 miliónov rubľov.

Na vývoj ruských bezpilotných vozidiel chýba 240 miliónov rubľov.

17. marca 2019 0 Od spiatocka.sk

Po celom svete sa vyvíjajú vozidlá, ktoré nepotrebujú vodiča. Budú proste jazdiť samostatne. Rusko tiež nie je výnimka. Aj tam sa pracuje na vývoji bezpilotných vozidiel. Dokonca až niekoľko druhov. Avšak má to jeden problém. Na vývoj chyba 240 miliónov rubľov ( 3,2 milióna eur).

Autonómne vozidlá

Momentálne pracuje v Rusku na vývoji bezpilotných vozidiel šesť spoločností. Prvá je Yandex. Táto spoločnosť plánuje testovať na cestách vyše sto autonómnych vozidiel, ktoré sú postavené na základe Toyota Prius. Ďalej Innopolis Univerzity má päť autonómnych vozidiel Kia Soul. Aurora Robotics vyvíja bezpilotný autobus a testuje päť bezpilotných kamiónov Kamaz. Moskovský automobilový inštitút testuje bezpilotný Ford Focus a firma JSC testuje dve vozidlá UAZ a jednu Kiu Soul.

Áut vo vývoji je teda dosť. Lenže problém sú peniaze na ich testovanie, ktoré malo začať už minulý rok. Výskumnému ústavu NAMI chýba na testovanie nákladných vozidiel a na testovanie správnosti systémov 40 miliónov rubľov. Ďalšie skúšky majú prebiehať na diaľnici M11 Moskva Petrohrad. Táto diaľnica je postavená podľa moderných štandardov a je najvhodnejšia na testovanie. Lenže podľa námestníka ministerstva priemyslu Alexandra Mozorova im chýba až 200 miliónov rubľov na začatie testovania. Diaľnicu musí mať špeciálne snímače a senzory na testovanie autonómnych vozidiel.

Podľa premiéra RF Dmitriho Medvedev sa testovanie malo začať 30. novembra 2018, ale kvôli chýbajúcim problémom sa začne testovanie až kontom roka 2019.

eshop spiatocka.sk