Mercedes-Benz triedy S dostane MBUX druhej generácie a množstvo displejov.

Mercedes-Benz triedy S dostane MBUX druhej generácie a množstvo displejov.

8. júla 2020 0 Od spiatocka.sk

O vozidle Mercedes-Benz triedy S sme zverejnili už veľa článkov. Mohli sme sa pozrieť na exteriér aj interiér, ale o technológiách sme vedeli veľmi málo. Teraz Mercedes predstavil MBUX druhej generácie a ovládanie displejov.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Celkovo sa v interiéri nachádza až päť displejov. Cez centrálny OLED displej na palubnej doske sa ovláda väčšina funkcií. Celkovo nová generácia triedy S stratí až 27 tlačidiel.

Ďalší displej sa nachádza pred vodičom a môže sa pochváliť 3D zobrazením jednotlivých funkcií. Kamery sledujú každé oko a na základe toho a zobrazujú 3D obrázky, alebo teda údaje. Okrem toho sú pred vodičom dva head-up displeje. Vďaka nim sa bude vodič čistič ako pred 77-palcovým displejom vzdialeným 10 metrov. Tieto head-up displeje dokážu vytvoriť efekt premietania na cestu a zobrazia údaje z navigácie, údaje rýchlosti, poprípade dokážu zvýrazniť okraje vozovky.

Na zadných cestujúcich sa nezabúda. Vzadu budú celkovo tri displeje. Dva sú umiestnené na zadných stranách predných sedadiel a jeden uprostred. Cez tieto displeje sa dá ovládať klimatizácia, pozerať filmy, počúvať hudbu a mnoho ďalších vecí.

Systém MBUX druhej generácie je dostupný v 27 jazykoch. Po novom už netreba systém spustiť s hlasovým povelom „Ahoj Mercedes“, ale stačí povedať kľúčové slová. Napríklad je mi teplo a systém spustí klimatizáciu. Naopak ak niekto povie je mi zima, tak systém pustí kúrenie. Ak šofér povie som unavený, tak systém naladí špeciálnu atmosféru v interiéri.

Okrem ovládania systému budú v interiéri kamery, ktoré sledujú posádku. Ak sa šofér bude pozerať stále dozadu, tak systém stiahne zadnú slnečnú clonu. Stačí zdvihnúť ruku k streche a automaticky sa otvorí panoramatické strešné okno. Keď sa osoba nakloní na vedľajšie sedadlo, systém automaticky rozsvieti svetlo nad sedadlom. Kamery vonku budú sledovať premávku okolo vozidla. Ak bude chcieť niekto vystúpiť a pôjde auto, tak systém automaticky upozorní osobu červeným svietením v ambientnom osvetlení.

Mercedes-Benz triedy S je vždy priekopník v nových technológiách. Samotný Mercedes dávnejšie tvrdil, že nastavia štýl interiérov na ďalšie desaťročie a myslím si, že to bude pravda. V tomto článku je len zlomok toho čo bude predstavené.

Oficiálne predstavenie triedy S sa uskutoční v septembri tohto roku.

Mercedes S 2021