Mercedes-Benz SL73 AMG bolo brutálne auto. Z tohto auta má motor aj Pagani Zonda.

Mercedes-Benz SL73 AMG bolo brutálne auto. Z tohto auta má motor aj Pagani Zonda.

9. januára 2022 0 Od spiatocka.sk

V 90-tych rokoch minulého storočia boli na trhu zaujímavé autá. Vtedy sa nepozeralo na emisné normy a neexistovala tak rozšírená elektromobilita. Medzi tieto zaujímavé autá určite patril aj Mercedes-Benz triedy SL.

Mercedes SL73

Na prvý pohľad vyzerá Mercedes SL R129 ako auto pre starších ľudí. Žiadny zaujímavý dizajn, v skratke nič extra. Existovala však verzia SL73 AMG  s veľkým prekvapením pod kapotou.

V AMG si zobrali do parády dobre známy sedemlitrový dvanásťvalec. Prevŕtaním zvýšili objem na 7,3 litra a po úpravách tento dvanásťvalec dostal výkon 525 koní a krútiaci moment 750 Nm. Tento výkon stačil na to, aby auto dosiahlo stovku za 4,2 sekundy a tachometer sa zastavil na 322 km/h. Tento brutálny motor bol montovaný aj do legendárneho talianskeho superšportu Pagani Zonda.

Celkovo za štyri roky výroby (1997-2001) sa vyrobilo 40 až 50 kusov.

Zaujímavosťou je aj nenápadný dizajn. Lajk by si ani nevšimol, že auto má tak veľký motor pod kapotou. SL nemá žiaden výrazný bodykit a iba dvojicu výfukov vzadu. Znakom, že sa jedná o športový model môžu byť charakteristické kolesá nápis SL73 alebo V12.