Medziročne sa v máji doviezlo na Slovensko o takmer 500 jazdených áut menej. Dovoz pokračuje v stagnácii.

Medziročne sa v máji doviezlo na Slovensko o takmer 500 jazdených áut menej. Dovoz pokračuje v stagnácii.

6. júna 2023 0 Od spiatocka.sk

Dovozy ojazdených osobných áut na Slovensko spoza hraníc sú tento rok ako „na hojdačke“. Medzimesačné výkyvy počtu dovezených „jazdeniek“ sú pomerne výrazné. Začiatkom roka tu bol kontinuálny nárast ich počtu, ktorý sa však v marci razantne zvýšil, no v apríli sa, pre zmenu, zase dramaticky prepadol. V máji pokračovala stagnácia. Ako ďalej ukázali oficiálne štatistiky rezortu vnútra, medziročne sa za minulý mesiac doviezlo o takmer 500 áut menej. Situácia na trhu pravdepodobne súvisí s tým, že dovozcovia jazdených áut z cudziny čakajú, kým sa dostanú do praxe zmeny, ktoré e súvisia práve s touto problematikou.

Jazdenky
„Pokračuje stagnácia, ktorá sa naplno prejavila v apríli. Vyzerá to tak, že dovozcovia stále vyčkávajú na zmeny v registračných poplatkoch a novú legislatívu, ktoré majú prísť do praxe na Slovensku v júli tohto roku. Každopádne, už najbližšie týždne jednoznačne ukážu, ako sa pohnú dovozy jazdených áut z cudziny a čo celkovo s trhom ojazdených vozidiel urobia najnovšie zmeny,“ hodnotí Karolína Topolová, generálna riaditeľka AURES Holdings, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť autocentier AAA AUTO a Mototechna .
Ešte v marci tohto roku sa doviezlo na Slovensko rekordných 6 706 osobných jazdených vozidiel, čo bol dramatický nárast v porovnaní s februárovým počtom 4 783 kusov. V apríli prišlo opäť k zásadnej zmene, kedy dovozcovia importovali len 4990 ojazdených, kde išlo o viac ako štvrtinový medzimesačný prepad. V máji stagnácia pokračovala, kedy importéri „jazdeniek“ doviezli 5 297 osobných vozidiel. Pre porovnanie – v máji 2022 to bolo 5 780 kusov, teda medziročne ide o pokles o takmer 500 áut.
Podrobné údaje k dovozu jazdených vozidiel na Slovensko nájdete tu: https://www.minv.sk/?pocet-individualne-dovezenych-vozidiel

Jazdenky

Aký je pomer jazdených a nových áut?
V roku 2022 bolo v Slovenskej republike celkovo zaregistrovaných 78 841 nových osobných vozidiel. Na druhej strane, v SR sa podľa odhadov siete autocentier AAA AUTO ročne predá celkovo približne 350 000 ojazdených osobných automobilov. Dovezené jazdené osobné vozidlá, ktorých sa za vlaňajšok podľa štatistík MV SR na Slovensko priviezlo spolu až 61 016, tak predstavovali približne 17,5 % tohto objemu. Priemerný vek áut sa tu totiž blíži k hranici 15 rokov.