McLaren rozšíril ponuku pre svoj model Artura.

McLaren rozšíril ponuku pre svoj model Artura.

28. februára 2024 0 Od spiatocka.sk

Hybridný superšport McLaren Artura bol predstavený začiatkom roka 2021. Ide o prvý model na platforme MCLA (McLaren Carbon Fiber Lightweight Architecture), ktorá je navrhnutá špeciálne pre hybridné modely a zvládnuť výrobu nebolo pre spoločnosť jednoduché. Minulý rok McLaren dokonca musel na niekoľko mesiacov zastaviť dodávky, aby sa odstránili zistené nedostatky a zlepšili kvalitu. Teraz sú problémy vyriešené a McLaren začal rozširovať svoju ponuku: bol predstavený otvorený superšport Artura Spider.

Roadster má tvrdú skladaciu strechu. Premenu vykonáva osem elektromotorov, proces trvá len 11 sekúnd a môže prebiehať pri rýchlostiach až 50 km/h. Okrem toho si za príplatok môžete objednať priehľadný strešný panel: elektrochromatické sklo môže zmeniť stupeň priehľadnosti.

V porovnaní s kupé má Spider zosilnený rám čelného skla a za sedadlami sú nainštalované mohutné oblúky, ktoré odolajú prevráteniu auta. Ozdobné kapotáže za týmito oblúkmi sú priehľadné. Okrem toho bola zmenená konfigurácia prívodov vzduchu na kryte motora. Všetky tieto vylepšenia a vylepšenia viedli k nárastu o 62 kg v porovnaní so základným kupé: pohotovostná hmotnosť roadsteru dosiahla 1475 kg.

Zmeny nastali aj v motorovom priestore. Motor V6 3.0 biturbo sa stal o 20 koní výkonnejším. Vďaka novému firmvéru riadiacej jednotky. Teraz produkuje 605 koní. Ďalších 95 koní pridáva elektromotor integrovaný do osemstupňovej dvojspojkovej automatickej prevodovky. Celkový výkon hybridného systému je 700 koní a 720 Nm, takže ťažší Spider zrýchli na „stovku“ za rovnaké 3 sekundy ako základné kupé. Aj keď stále je rozdiel v zrýchlení na 200 km/h: 8,4 s namiesto 8,3 s. Maximálna rýchlosť je rovnakých 330 km/h.

Aby bola jazda s roadsterom ešte veľkolepejšia, spoločnosť ponúkla voliteľný, hlasnejší výfukový systém so symposérom. Dôležité však je, že všetky tieto inovácie (vrátane zvýšeného výkonu) budú čoskoro dostupné aj pre kupé McLaren Artura počnúc novým modelovým rokom. Majitelia predtým vyrobených automobilov si navyše budú môcť bezplatne aktualizovať firmvér systému od oficiálnych predajcov značky.

McLaren Artura Spider je už k dispozícii na objednávku za cenu 221 500 libier šterlingov, čo je o 20-tisíc libier viac, ako žiadajú za kupé. Dodávky komerčných roadsterov sa začnú v polovici roka.