Mazda si patentovala športové auto s motorom Wankel a pohonom zadných kolies.

Mazda si patentovala športové auto s motorom Wankel a pohonom zadných kolies.

11. januára 2022 0 Od spiatocka.sk

Asi najznámejšou automobilkou s rotačnými motormi Wankel je japonská Mazda. Ich prvé vozidlo s rotačným motorom Mazda Cosmo prišlo na trh v roku 1967. Posledné auto bolo Mazda RX-8. Výroba bola ukončená v roku 2012. To sa však možno skoro zmení.

Mazda Wankel Coupe

Nie je žiadne tajomstvo, že Mazda chystá model MX-30 s motorom Wankel. Má to však jeden háčik. Rotačný motor bude slúžiť len ako agregát na výrobu elektrickej energie a kolesá bude poháňať elektromotor. Pre fanúšikov rotačného motora prichádza nádej. Mazda Motor si 6.1.2022 v Japonsku a v Európskej únii patentovala športové vozidlo s rotačným motorom a pohonom zadných kolies. Na patentových snímkoch je vidieť, že športové vozidlo bude mať trojrotorový motor uložený za zadnými kolesami a poháňané budú zadné kolesá. Okrem toho bude vo vozidle použitý 48V elektrický okruh. Pravdepodobne bude vozidlo vybavené mild hybridným pohonom.

Mazda Wankel Coupe

Výhody rotačného spaľovacieho motora oproti piestovému sú malé rozmery, nízka váha, vyšší výkon a menej použitých dielov. Medzi nevýhody môžeme zaradiť rýchlejšie opotrebovanie trecích prvkov a tesnení, sklon k prehrievaniu, zvýšená spotreba paliva pri nízkych otáčkach a horšia údržba. Možno tieto nevýhody Mazda upraví a z nového rotačného motora sa stane spoľahlivý motor.

Mazda Wankel Coupe

Mazda RX-9