Mazda potvrdila, že pracuje na rotačnom motore.

Mazda potvrdila, že pracuje na rotačnom motore.

11. júna 2019 0 Od spiatocka.sk

Japonská automobilka je tak trochu špecifická. Nepodľahla downsizingu a do dnes má v ponuke atmosférický agregáty s väčším objemom, ale pár rokov dozadu bola Mazda ešte niečím špecifická. Tým je rotačný motor wankel. Taký motor mala pod kapotou napríklad Mazda RX-8.

Mazda Wankel 2020

Mazda RX-8

Len nedávno sme písali o Mazde, ktorá vraj vyvíja nový rotačný motor. Malo sa jednať o wankel, ktorý nemal slúžiť na pohon vozidla, ale ako generátor na výrobu elektriky pre elektromotor. Lenže teraz je to oficiálne. Podľa riaditeľa Mazdy Akira Marumoto spoločnosť skutočne pracuje na novom rotačnom motore, ktorý bude pod kapotu budúcich modelov s hybridným pohonom. Avšak Akira momentálne odmietla hovoriť o detailoch agregátu, keďže spoločnosť je teraz zaneprázdnená znižovaním emisií svojich súčasných modelov. Taktiež existujú obavy, že inžinieri nebudú mať dostatok času vyvinúť nové agregáty, ktoré splnia nové environmentálne normy, ktoré nadobudnú platnosť v EÚ v roku 2021. Predpokladá sa, že po roku 2021 by nové autá nemali produkovať viac ako 95 gramov CO 2 na kilometer. To znamená, že výrobcovia automobilov budú pokutovaní vo výške 95 EUR za každý gram CO2 navyše.

Mazda 2020

Mazda RX-7

Najobľúbenejší model CX-5 nespĺňa tieto požiadavky, takže si vieš predstaviť koľko práce majú inžinieri Mazdy. Existuje však pozitívna správa. Nový motor SkyActiv-X, ktorý pracuje na samovznietení paliva produkuje menej ako 95 gramov CO 2 na kilometer.

Aby sa táto situácia nejako zlepšila, Japonci v budúcom roku predstavia úplne nový elektrický model v roku 2021nnový hybridný model. Podľa pripomienok Akira Marumoto sa však nejedná o vozidlá s rotačným motorom. O pohon vozidiel sa bude starať elektromotor alebo klasický motor s valcami, ale Marumoto tiež povedal, že lídri spoločnosti doslova snívajú, že Mazda predstaví vozidlo s motorom wankel pod kapotou.

Pripomeňme si, že v roku 2017 Japonci predstavili koncept Vision Coupe. Avšak ak Mazda vyvinie nový rotačný motor, tak nový model s týmto motorom by mohol byť postavený na základe Vision Coupe, ale to je len odhad.

Pozri si test Mazda CX-3.