LI One je čínske hybridné SUV, ktoré používa spaľovací motor iba na výrobu elektriny.

LI One je čínske hybridné SUV, ktoré používa spaľovací motor iba na výrobu elektriny.

19. októbra 2018 0 Od spiatocka.sk

V Číne vznikla nová automobilka LI. Celkom zvláštny názov pre automobilky, ale práve meno má vyjadrovať Leading Ideal, čo znamená v anglickom jazyku vedúci ideál. Za vznikom automobilky stojí Li Xiang, ktorý významný čínsky mediálny magnát. Najsledovanejší čínsky motoristický portál autohome.com.cn patrí nemu, ale presuňme sa k SUV LI One, ktoré dnes bolo predstavené.

 

Po dizajnovej stránke vyzerá One celkom zaujímavo. Na prednej strane dominuje veľká maska, na ktorú naväzujú veľmi úzke svetlomety. Mimochodom tieto svetlá sú dosť podobné Range Roveru. Pohľad z boku a zo zadu mi veľmi propomína Volvo XC-90, poprípade BMW X7. Na dĺžku toto ekologické SUV meria 5 020 mm, na šírku 1 960 a na výšku 1 760 mm. V ponuke bude 7-miestna verzia alebo 6-miestna verzia s rozložením sedadiel 2+2+2. Ak sa presunieme do interiéru, tak asi najzaujímavejšia bude palubná doska. Tá ma dokopy 4 displeje. Prvý 12,3 palcový je použitý ako prístrojový štít. Ďalší 16,2 palcový je použitý ako multimediálny displej a tretí 12,3 palcový je k dispozícii pre spolujazdca vpredu. Štvrtý displej je na stredovej konzole, cez ktorý môžu cestujúci ovládať klimatizáciu.

O pohon vozidla sa starajú dva elektromotory so spoločným výkonom 326 koní a krútiacim momentom 530 Nm. Batérie s kapacitou 40,6 kW/h sú umiestnené pod podlahou, ale toto SUV má ešte pod prednou kapotou 1,2 litrový prepĺňaný štvorvalec spaľujúci benzín. Tento motor je určený na to aby vyrábal elektrickú energiu pre batérie. Na jedno nabitie dokáže LI One prejsť 700-1000 km. Zaujímavosťou je, že batérie sú vykurované teplom z motora a preto nie je ich kapacita znížená ani pri -20.

Výroba by sa mala začať budúci rok a LI One bude stáť 400 000 juanov, čo je asi (50 000€). Na toto vozidlo bude možný aj odpočet dane cca 35%, avšak v ponuke bude len na čínskom trhu.