Ktorý pohon je lepší? Predný alebo zadný?

Ktorý pohon je lepší? Predný alebo zadný?

11. septembra 2022 0 Od spiatocka.sk

Po mnoho desaťročí sa na trh dostávajú autá s rôznym typom pohonu. To vyvoláva množstvo polemík medzi motoristami, ktorí nevedia, ktorý pohon je lepší. Predný alebo zadný?

Autá s predným pohonom sa v modernej dobe rozšírili, čo možno vysvetliť rôznymi dôvodmi. Po prvé, takéto stroje majú nižšie náklady. Po druhé, majú jednoduchý dizajn. Okrem toho majú takéto vozidlá menšiu hmotnosť a ľahšiu ovládateľnosť na klzkej vozovke.

zadný pohon

Mnoho výrobcov sa snaží ponúknuť kupujúcim jednoduché a lacné autá. Pohon predných kolies umožňuje vyriešiť 2 problémy naraz. Nie je nutné použiť dlhý kardan. Ak sú motor a prevodovka umiestnené naprieč, výrazne to zjednodušuje konštrukciu vozidla. Takéto auto lepšie brzdí a spotrebuje menej paliva. V kabíne vozidiel s predným náhonom chýba stredový tunel, takže miesta je oveľa viac.

Autá s pohonom predných kolies majú aj nevýhody, zvýšené zaťaženie predných kolies, porušenie rozloženia hmotnosti karosérie. Okrem toho sa znižuje úroveň komfortu  čo sa vysvetľuje charakteristikami odpruženia.

Autá so zadným náhonom možno považovať za klasiku na trhu. Práve tento dizajn využívajú športové autá, keďže poskytuje stabilitu a lepšiu ovládateľnosť na ceste. Nevýhody áut s pohonom zadných kolies zahŕňajú náklady. Hmotnosť takýchto vozidiel je rozložená rovnomernejšie, čo má pozitívny vplyv na pohodlie. Autá so zadným náhonom lepšie prenesú výkon na cestu, dynamickejšie akcelerujú a spotrebujú menej paliva.

Na šmykľavých cestách sa autá so zadným náhonom ťažšie ovládajú. Rýchlo idú do šmyku, najmä ak vodič nesprávne manévruje s volantom. V zimnom období si takýto pohon vyžaduje zvýšenú zručnosť motoristu.

zadný pohon