Koncept MG EXE181 zdôraznil športové ambície značky.

Koncept MG EXE181 zdôraznil športové ambície značky.

24. apríla 2024 0 Od spiatocka.sk

Kedysi britskú značku MG dnes vlastní čínsky koncern SAIC. V najlepších rokoch sa však značka MG preslávila športovými autami a taká na svetovom trhu skutočne je: pred rokom sa objavil elektrický roadster MG Cyberster. Koncern SAIC sa medzitým rozhodol opäť pripomenúť slávnu minulosť značky a predstavil koncept hyperauta MG EXE181.

Pomenovaný je podľa rovnomenného prototypu z roku 1957, ktorý lámal rekordy. Toto auto malo aerodynamický tvar a kompaktný 1,5-litrový motor, ktorý pomocou mechanického kompresora produkoval až 300 koní. To umožnilo vodičom Stirlingovi Mossovi a Philovi Healeovi dosiahnuť rýchlosť pôvodného EXE181 na 410,23 km/h na Bonneville Dry Salt Lake v roku 1959.

Nové MG EXE181 má tiež svižnú karosériu, ktorá priľne k povrchu vozovky, ktorá pojme iba jedného vodiča, no môže sa pochváliť veľmi nízkym koeficientom aerodynamického odporu Cd iba 0,181! Tento vynikajúci výsledok bol dosiahnutý vďaka aerodynamickým tvarom, dobre vyvinutému bodykitu, aerodynamickým klapkám na kolesách a dlhej zadnej časti s aktívnymi klapkami.

V kokpite sa našlo miesto len na sedačku a kompaktný volant s displejom a ovládačmi pre hypercar. Uvádza sa, že koncept poháňajú štyri elektromotory, ktoré mu umožňujú zrýchliť na 100 km/h za impozantných 1,9 sekundy. Výkon ani maximálna rýchlosť zatiaľ neboli odhalené.

Vývojári sľubujú, že ďalšie podrobnosti o hyperaute MG EXE181 povedia počas jeho verejnej premiéry, ktorá sa uskutoční na autosalóne v Pekingu.