Hatchback Abarth 695 75° Anniversario oslávi výročie značky

Hatchback Abarth 695 75° Anniversario oslávi výročie značky

14. februára 2024 0 Od spiatocka.sk

Limitované verzie áut Abarth nie sú v žiadnom prípade kuriozitou, pretože talianska spoločnosť ich dôsledne vyrába na najrôznejšie príležitosti. Oslavujú aj svoje jubileá: napríklad Abarth 695 70th Anniversario vyšiel v roku 2019 . Teraz je čas osláviť 75. výročie značky založenej v roku 1949. Tentokrát to však nebolo len okrúhle výročie, ale aj oslava benzínového turbomotora 1,4 T-Jet.

Jubilejná špeciálna verzia využíva kombináciu čiernej a zlatej farby: v prvej je lakovaná samotná karoséria a druhá je použitá v kontrastných dekoratívnych prvkoch. Hlavným je obrovský zlatý škorpión, ktorý pokrýva celú strechu auta, pretože práve tento článkonožec je symbolom značky. Medzi ďalšie prvky patria logá prekrížených piestov a výročné číslo 75 na bokoch. Dvere batožinového priestoru stále zdobí krídlo, aj keď stratilo možnosť nastavenia uhla. Navyše sú nainštalované exkluzívne 17-palcové kolesá.

Vo vnútri je kráľovstvo Alcantary a uhlíkových vlákien. Ako prvá bola upravená palubná doska a vnútorné vložky športových sedadiel Sabelt. Ich rám je vyrobený z uhlíkových vlákien, rovnako ako obloženia na volante. Súčasťou štandardnej výbavy špeciálnej verzie je multomediálny systém s podporou Apple CarPlay a Android Auto, navigácia, klimatizácia a audio systém Beats.

Špeciálna verzia Abarth 695 75° Anniversario je vybavená štvoricou koncoviek výfukov so systémom Record Monza s aktívnym tlmičom a adaptívnymi tlmičmi Koni FSD po celom obvode. Brzdy Brembo sú s vetranými a perforovanými kotúčmi. A motor Fiat 1.4 T-Jet je vo svojej najvýkonnejšej podobe, ako sa na model s indexom 695 patrí. Agregát s turbodúchadlom Garrett GT 1446 produkuje 180 koní a 250 Nm. To stačí na zrýchlenie trojdveráku na 100 km/h za 6,7 ​​sekundy a dosiahnutie maximálnej rýchlosti 225 km/h.

Počet vyrobených sa viaže na zdvihový objem motora 1,4 T-Jet – 1368 exemplárov na kubické centimetre. Takúto zvýšenú pozornosť venovanú motoru možno s najväčšou pravdepodobnosťou vysvetliť jeho blížiacim sa odchodom do dôchodku. A hoci to Taliani priamo nehovoria, takýto hatchback by mohol byť posledným modelom Abarthu so spaľovacím motorom, keďže elektrické modely 500e a 600e sú už hotové .

Ceny v rodnom Taliansku ešte neboli zverejnené, no v Británii stojí jubilejný Abarth so spaľovacím motorom od 32 895 libier, čo je stále menej ako elektrický Abarth 500e (od 34 195 GBP).