Ford Mustang oslavuje 60. výročie výročnou verziou.

Ford Mustang oslavuje 60. výročie výročnou verziou.

20. apríla 2024 0 Od spiatocka.sk

Nedávno malo oficiálne narodeniny americké športové vozidlo Ford Mustang. Legenda oslavuje 60 rokov! A hoci sa prototyp prvýkrát ukázal verejnosti 7. októbra 1962 na Veľkej cene Ameriky vo Watkins Glen, toto auto bolo ešte ďaleko od finálnej verzie na montážnej linke. No sériový Mustang v podobe, v akej si ho pamätá celý svet, debutoval 17. apríla 1964 na medzinárodnom veľtrhu v New Yorku. Hoci výroba začala o mesiac skôr, 9. marca. Dvojdverový Mustang s usporiadaním sedadiel 2+2 vznikol na základe lacného a kompaktného (na americké pomery) sedanu Ford Falcon, vyznačoval sa však chytľavým a pôsobivým dizajnom.

V tom istom roku 1964 Mustang debutoval na striebornom plátne vo filme „Goldfinger“ o britskom agentovi 007: v jednej z jasných epizód bol použitý kabriolet Wimbledon White. A to bol len začiatok kariéry. Je dôležité, že Mustang bol na montážnej linke posledných 60 rokov bez výrazných prerušení, zatiaľ čo konkurenti Chevrolet Camaro a Dodge Challenger prerušili svoje výrobné cykly. Od roku 1964 sa len v Spojených štátoch predalo 9 939 970 Mustangov v siedmich generáciách.

Práve vyššie spomínaná farba Wimbledon White sa stala charakteristickým znakom špeciálnej jubilejnej verzie Fordu Mustang 60th Anniversary. K dispozícii je aj červená Race Red alebo Vapor Blue so striebornými krytmi bočných zrkadiel. Jubilejné autá sú vybavené špeciálnymi červenými odznakmi na blatníkoch a veku kufra, ako aj červenými stredovými krytmi na unikátnych 20-palcových kolesách vo farbe Dark Gravity. Palubnú dosku zdobí aj červená tabuľka so sériovým číslom auta. Dodatočne je na objednávku sada grafiky na bočných stenách karosérie, no už v základe je zahrnutá iná maska ​​chladiča a zatmavené svetlá.

Špeciálna verzia Ford Mustang 60th Anniversary je dostupná len s motorom V8 5.0 Coyote (487 k). Vybrať si môžete desaťstupňový automat alebo šesťstupňový manuál Getrag. Vyrobí sa 1 965 kópií špeciálnej výročnej verzie na počesť prvého úplného modelového roku automobilu. Faktom je, že úplne prvé Mustangy patrili do modelového roku 1964½, pretože sa dostali na trh „mimo sezónu“. Športové autá Ford Mustang 60th Anniversary bude možné objednať v lete. Ceny ešte neboli zverejnené, no pôvodný osemvalcový Mustang GT v USA začína na 42 000 dolároch.