Euro 5, Euro 6 a ďalšie nezmysly. Je to vôbec potrebné?

Euro 5, Euro 6 a ďalšie nezmysly. Je to vôbec potrebné?

2. apríla 2019 0 Od spiatocka.sk

Ako sa ľudstvo časom vyvíja, tak aj škodlivých plynov v našom ovzduší pribúda. Však zoberme si do úvahy koľko áut za posledné dve desaťročia pribudlo. Letecká doprava je tiež čoraz lacnejšia a dostupnejšia. Tovární pribúda a ovzdušie na našej planéte je horšie. K horšiemu vzduchu samozrejme prispievajú aj autá, no nie až v takom množstve.

Denno denne sa stretávam s názorom, že emisné normy ničia autá. Však ešte tridsať rokov dozadu znamenal na aute napís Turbo určitú vymoženosť. Turbo proste nemal každý. Veľký motor so šesť a viac valcami nebola rarita. Napríklad taký Golf mohol mať pod kapotou šesťvalec a Passat dokonca aj osemvalec. Dokonca Renault Clio sa robil v špeciálnej verzii Clio V6. Koho by to vtedy napadlo, že o pár rokov bude mať Golf pod kapotou litrový trojvalec a vozidlá s výkonom 400 koní bude poháňať dvojliter. No bohužiaľ žijeme v takej dobe. Ovzdušie si treba šetriť. Však nebudeme ho našim deťom ničiť.

Pokles emisií za posledné roky

Práve kvôli šetreniu ovzdušia európska únia stále sprísňuje emisné normy. Poznáme ich aj pod názvom Euro 4, Euro 5, Euro 6 atď. Kvôli týmto normám musia automobilky neustále „zlepšovať“ agregáty a do vývoja musia investovať obrovské množstvo peňazí. Lenže nie len automobilky. Peniaze musia investovať ľudia. V prvom rade vývoj treba zaplatiť kúpou vozidla. V druhom rade aj servis je zložitejší. Vozidlo má viac dielov, ktoré sa môžu pokaziť. Samozrejme následná oprava nebude lacná a na kolene ju nespravím. Okrem toho európska únia schválila, že od roku 2030 musia mať spaľovacie motory menšie emisie o 40%. Chvála bohu, že až od roku 2030.

eshop spiatocka.sk

Sú teda emisné normy potrebné? Určite áno. Planétu si len tak nezmeníme. Avšak netreba pozerať len na autá. Lode, lietadlá a továrne znečisťujú ovzdušie taktiež. V leteckom priemysle sa už začína pozerať na emisie, ale to hlavne kvôli nákladom na palivo.