ChatGPT mieri do vozidiel DS, v Amerike dostanú elektrické vozidlá nové nabíjacie konektory. Čo sa udialo v motoristickom svete?

ChatGPT mieri do vozidiel DS, v Amerike dostanú elektrické vozidlá nové nabíjacie konektory. Čo sa udialo v motoristickom svete?

23. októbra 2023 0 Od spiatocka.sk

Umelá inteligencia ChatGPT sa objavila v autách značky DS (vlastnené koncernom Stellantis). Výrobca dúfa, že s jej pomocou zlepší komunikáciu vodiča so systémami auta a zjednoduší hlasové ovládanie mediálneho systému. ChatGPT bude pridaný k hlavnej jednotke Iris na modeloch DS3, DS4, DS7 a DS9. V pilotnom režime bude prístup k umelej inteligencii otvorený pre prvých 20 tisíc registrovaných používateľov v Spojenom kráľovstve, Španielsku, Francúzsku, Nemecku a Taliansku.

Výrobcovia automobilov pokračujú v premene svojich elektrických vozidiel pre americký trh na nabíjací konektor NACS (North American Charging Standard) vyvinutý spoločnosťou Tesla. Predtým to oznámili General Motors, Ford, Nissan, Mercedes-Benz, Volvo a ďalšie. Pred pár dňami sa k nim pridalo BMW: konektory NACS sa od roku 2025 objavia na elektrických vozidlách BMW, Mini a Rolls-Royce pre americký a kanadský trh. Teraz sa Toyota (spolu so sesterskou značkou Lexus) rozhodla podobne. Prvým modelom s konektorom NACS bude zatiaľ nepredstavený trojradový crossover, ktorý sa bude vyrábať v závode v Kentucky. Majitelia elektromobilov spomínaných značiek budú mať prístup k Tesla Supercharger, ktorých je v Spojených štátoch už asi 12 tisíc.

Päť mesiacov po svojom debute v Južnej Kórei sa modernizovaný sedan Genesis G70 dostal na americký trh. Miesto základného dvojlitrového turbomotora (252 k, 353 Nm) je v Amerike základný agregát rodiny Smartstream s objemom 2,5 litra (304 k, 422 Nm). G70 teraz prichádza aj s vylepšenými brzdami Brembo. Okrem toho sú tu menšie zmeny v interiéri a niekoľko nových farieb obloženia. Ceny zatiaľ neboli zverejnené.