Budúcnosť v nabíjaní? Britský startup prináša za 6 minút nabíjania dojazd 250 km.

Budúcnosť v nabíjaní? Britský startup prináša za 6 minút nabíjania dojazd 250 km.

15. júna 2023 0 Od spiatocka.sk

Britský startup Nyobolt vznikol v roku 2019, aby vyriešil hlavný problém elektromobilov. Príliš dlhé dobíjanie batérie. Zakladatelia spoločnosti sa právom domnievajú, že pre zvýšenie obľuby elektrodopravy je potrebné, aby čas strávený na výstupe bol porovnateľný s časom stráveným tankovaním bežného auta so spaľovacím motorom. A teraz bol predstavený prvý prototyp takéhoto elektrického vozidla.

Športové auto Nyobolt EV vychádza z roadsteru Lotus Elise. Navyše, Julian Thomson, autor pôvodného dizajnu modelu Elise z roku 1996, bol pozvaný, aby prerobil darcovské auto. Ten zasa zaujal dizajnérske štúdio Callum, ktoré pred štyrmi rokmi otvoril bývalý stylista Jaguaru Ian Callum.

Po ich spolupráci bol športový automobil Nyobolt EV o 100 mm širší a o 150 mm dlhší ako pôvodný Lotus. Zmenil dizajn karosérie, namontoval LED svetlá, 19-palcové kolesá a namiesto vonkajších spätných zrkadiel kamery. Mimochodom, nejde ani zďaleka o prvý pokus vyrobiť elektromobil podľa modelu Lotus Elise: podľa podobného receptu boli postavené Tesla Roadster, Detroit Electric SP.01 a množstvo experimentálnych áut.

Hlavná črta prototypu Nyobolt EV sa skrýva vo vnútri. Vývojári tvrdia, že 35 kWh batériu inštalovanú na elektromobile je možné plne nabiť za menej ako šesť minút. Auto s hmotnosťou okolo tony dokáže na jedno nabitie prejsť 250 km. To znamená, že dojazd sa zvyšuje pri rýchlosti viac ako 2500 km za hodinu! Dokonca aj najnovší Supercharger V3 od Tesly poskytuje rýchlosť iba 1600 km/h.

Bohužiaľ, Nyobolt neodhaľuje tajomstvo svojej technológie. Je známe len to, že jeho lítium-iónové články majú anódy z oxidu nióbu, čo umožňuje zvýšiť rýchlosť nabíjania. Experimentálne športové auto má zároveň konvenčný nabíjací konektor typu 2. Vývojári ho už otestovali a hovoria, že po dvoch tisíckach rýchlonabíjacích cyklov si batéria prakticky zachovala svoje pôvodné vlastnosti. A Nyobolt sľubuje, že technológia na sériovú výrobu takýchto batérií bude pripravená už v roku 2024. Je revolúcia blízko?