Aston Martin Valkyrie bude poháňať atmosférický 6,5 litrový dvanásťvalec. Jeho zvuk je výborný.

Aston Martin Valkyrie bude poháňať atmosférický 6,5 litrový dvanásťvalec. Jeho zvuk je výborný.

13. decembra 2018 0 Od Ľuboš Surovič

Vozidlo Aston Martin Valkyrie sme spomenuli už vo viacerých článkoch, ale jeho agregát zatiaľ nebol predstavený. Keďže bude Valkyrie výnimočné vozidlo, tak aj jeho motor musí byť výnimočný.

ASTON MARTIN

V dnešnej dobe už atmosférické motory už skoro nie sú v ponuke. Pár ich síce je v ponuke, ale to čo predstavil Aston je niečo neskutočné. Nový hyperšport Valkyrie bude totižto poháňať atmosférický 6,5 litrový dvanásťvalec s brutálnym výkonom až 1 013 koní a krútiacim momentom 740 Nm. Maximálny výkon dosiahne pri 10 500 ot/min a obmedzovač otáčok motor zastaví na hodnote 11 100. To sú fakt vysoké otáčky. Zvuk motora tiež nebude kadejaký, ale veľmi mi pripomína Formulu 1 z 90. rokov. Práve to obdobie kedy v F1 boli dvanásťvalce. Lenže toto nie sú všetky čísla! Litrový výkon motoru je 155,9 koňa a váha motoru je iba 206 kg.

Na vývoju motoru pracovala aj spoločnosť Cosworth a o tom, že sa jedná o jeden z najlepších motorov svedčia aj piesty použité z F1, hriadeľ zo stočenej oceľe a titánové ojnice. Avšak nájde sa aj jedna veľká nevýhoda. Motor má životnosť len 100 000 km. Motor AMG Project One vydrží len 50 000 km.

eshop spiatocka.sk