Aston Martin Valkyrie bude poháňať atmosférický 6,5 litrový dvanásťvalec. Jeho zvuk je výborný.

Aston Martin Valkyrie bude poháňať atmosférický 6,5 litrový dvanásťvalec. Jeho zvuk je výborný.

13. decembra 2018 0 Od spiatocka.sk

Vozidlo Aston Martin Valkyrie sme spomenuli už vo viacerých článkoch, ale jeho agregát zatiaľ nebol predstavený. Keďže bude Valkyrie výnimočné vozidlo, tak aj jeho motor musí byť výnimočný.

ASTON MARTIN

V dnešnej dobe už atmosférické motory už skoro nie sú v ponuke. Pár ich síce je v ponuke, ale to čo predstavil Aston je niečo neskutočné. Nový hyperšport Valkyrie bude totižto poháňať atmosférický 6,5 litrový dvanásťvalec s brutálnym výkonom až 1 013 koní a krútiacim momentom 740 Nm. Maximálny výkon dosiahne pri 10 500 ot/min a obmedzovač otáčok motor zastaví na hodnote 11 100. To sú fakt vysoké otáčky. Zvuk motora tiež nebude kadejaký, ale veľmi mi pripomína Formulu 1 z 90. rokov. Práve to obdobie kedy v F1 boli dvanásťvalce. Lenže toto nie sú všetky čísla! Litrový výkon motoru je 155,9 koňa a váha motoru je iba 206 kg.

Na vývoju motoru pracovala aj spoločnosť Cosworth a o tom, že sa jedná o jeden z najlepších motorov svedčia aj piesty použité z F1, hriadeľ zo stočenej oceľe a titánové ojnice. Avšak nájde sa aj jedna veľká nevýhoda. Motor má životnosť len 100 000 km. Motor AMG Project One vydrží len 50 000 km.

eshop spiatocka.sk