Volkswagen testuje kvantový počítač, ktorý bude súčasťou navigačného systému.

Volkswagen testuje kvantový počítač, ktorý bude súčasťou navigačného systému.

5. novembra 2019 0 Od spiatocka.sk

Ešte pár rokov dozadu bol navigačný systém vo vozidlách luxus, ale dnes to už nie je žiaden nadštandard. Však navigáciu môžeš mať aj v Dacii. Lenže Volkswagen pracuje na novom navigačnom systéme, ktorý bude používať kvantový počítač.

Volkswagen Quantum Routing

Bežný navigačný systém funguje tak, že nájde najrýchlejšiu alebo najkratšiu trasu a pošle tadiaľ všetkých vodičov. Navigácia s kvantovým počítačom bude fungovať na úplne inom princípe. Trasu vytvorí pre každého vodiča úplne inú podľa podmienok na cestách a to v reálnom čase. Tiež nepošle po tej istej trase všetkých šoférov aby neboli zbytočne plné cesty. Predpokladá sa, že táto metóda umožní efektívnejšie využiť cesty a zabráni vytváraniu kolón.

Volkswagen Quantum Routing

V rámci testu bude nový systém nainštalovaný na deväť autobusov mestskej hromadnej dopravy. Autobusy budú vybavené kvantovým počítačom kanadskej firmy D-Wave System.

Navigačný systém s kvantovým počítačom by mohol v budúcnosti pomôcť pri zlepšovaní dopravnej situácie. Ak by ním bolo vybavené každé vozidlo, tak by mohla byť využitá každá cesta. Na druhej strane by vedľajšie cesty museli byť na zvýšený nápor stavané.