V Holandsku predstavia samonabíjacie elektrické vozidlo s extrémne nízkym odporom vzduchu.

V Holandsku predstavia samonabíjacie elektrické vozidlo s extrémne nízkym odporom vzduchu.

23. mája 2019 0 Od spiatocka.sk

Nových spoločností, ktoré chcú vyrábať elektrické vozidlá pribúda vo svete mnoho. Najmä v Číne. Lenže ako pribúdajú, tak aj zanikajú. Máloktorá spoločnosť vydrží dlho pôsobiť na trhu. Avšak nová Holandská spoločnosť Lightyear by sa mohla udržať. Už čoskoro predstavia nové samonabíjacie vozidlo.

Lightyear One

Zakladatelia spoločnosti Lightyear majú obrovské skúsenosti s pretekmi solárnych vozidiel Bridgestone World Solar Challenge. Tieto skúsenosti sa rozhodli preniesť do sériových vozidiel a preto vyvinuli model s názvom One. Toto vozidlo bude v podstate klasické vozidlo na elektrický pohon, ale na streche má umiestnený solárny panel s plochou 4 m2. Tento solárny panel má nabíjať batérie a má minimalizovať strávený čas pri nabíjačke. Vývojári tvrdia, že vozidlo Lightyear One dokáže ročne prejsť 20 000 km ročne len na energiu so solárnych panelov. Je to celkom dobré keď auto prejde 20 000 km ročne v podstate zadarmo, no toto číslo záleží aj od lokality. Taktiež uvádzajú, že na trase z Amsterdamu do Innsbrucku, ktorá je dlhá 1 802 stačí vozidlo nabiť len dvakrát.

Hyundai i30 Fastback N Performance

Veľa informácií o vozidle zverejnených nebolo. Podľa skice vieme povedať, že sa bude jednať o 5-dverový fastback s dobrou aerodynamikou. Zadná strana mi veľmi pripomína dobre známy „Tatraplan“. Mimochodom podľa Lightyear má byť One vozidlo, ktoré má najnižší koeficient odporu Cx zo všetkých kedykoľvek vyrobených vozidiel.

Informácie ohľadom výkonu neboli tiež zverejnené. Výkon by mal byť rovnaký ako má v ponuke Tesla Model S. Novinka bude predstavená 25.6 prvé kusy prídu k zákazníkom až v roku 2020. Cena bude začínať na 119 000€.