Toyota vyrobila hybridný pretekársky prototyp na základe Toyoty Prius.

Toyota vyrobila hybridný pretekársky prototyp na základe Toyoty Prius.

27. decembra 2023 0 Od spiatocka.sk

Toyota Motor vyvinula auto pre profesionálne okruhové preteky na základe hybridu Toyota Prius ZVW60/MXWH60.

Auto už bolo úspešne testované v reálnych podmienkach na 10-hodinových vytrvalostných pretekoch Idemitsu Super Endurance Southeast Asia Trophy 2023, ktoré sa nedávno konali v Thajsku.

Základom pre športový prototyp bol Prius v modifikácii paralelného hybridu (HEV). Uvádza sa, že spaľovací motor v rámci hybridnej inštalácie prešiel na uhlíkovo neutrálne palivo, nie je špecifikované na ktoré. Môže to byť stlačený metán alebo vodík. Zároveň bola do hybridu nainštalovaná batéria so zvýšenou kapacitou a nový chladiaci systém.

Toyota neuvádza technické charakteristiky športového prototypu, ale Car Watch s odvolaním sa na svoje zdroje tvrdí, že výkon hybridného systému sa zvýšil o 25 %. Ak vezmeme do úvahy, že vrcholný variant Priusu HEV s 2,0-litrovým spaľovacím motorom má výkon 193 koní, tak športový prototyp má pravdepodobne 242 koní.

Do tela bola zavedená rúrková bezpečnostná klietka v súlade s technickými predpismi okruhovej série.

Ďalšie podrobnosti o aute budú odhalené v januári 2024 po jeho predstavení na Tokijskom autosalóne 2024. Posádka Toyota Prius Racing Hybrid obsadila na súťaži celkovo 11. miesto a 6. miesto vo svojej triede.