Test: SsangYong Tivoli, priestrannosť a štýl sú jeho prednosti (Video)

Test: SsangYong Tivoli, priestrannosť a štýl sú jeho prednosti (Video)

17. mája 2018 0 Od spiatocka.sk

Kórejský výrobca SsangYong je už niekoľko rokov malým hráčom na automobilovom trhu v Európe s radom odolných SUV za málo peňazí. Však keď si zaspomíname do časov minulých, tak Rextonov na Slovensku jazdilo celkom dosť. Aj dnes ich možno vidieť na cestách. Avšak kompaktný a štýlový crossover Tivoli sa pokúša zvýšiť predaje značky na starom kontinente. Preto juhokórejska automobilka vynaložila veľké úsilie aby bolo Tivoli atraktívne pre kupujúcich. Výsledkom je, že Tivoli využíva úplne novú platformu a nové motory vyvinuté doma. 

Najmenší SsangYong je v ponuke s 1,6 litrovým zážihovým atmosférickým štvorvalcom a 1,6 litrovým turbodieslom v spojení so 6-stupňovým manuálom alebo 6-stupňovým automatom. V spojení s veľkou priestrannosťou, nízkou cenou a 5 ročnou zárukou je Tivoli veľký konkurent pre vozidlá ako napríklad Suzuki Vitara, Renault Captur alebo Ford EcoSport. Ale poďme už k testu.

 

Na ceste aj mimo nej

Športová jazda nebola nikdy silnou stránkou značky SsangYong pretože vozidlá boli stavané skôr na odolnosť a prejazdnosť terénom. Taktiež v tejto triede zákazníci nehľadajú rýchle auto, ale skôr naopak pohodlné. Preto v ponuke nenájdeme žiadne adaptívne tlmiče alebo športový podvozok. Ale to ani chyba nie je. Kórejský crossover zákazníkovi ponúkne komfortne naladený podvozok, ktorý dobre hladí naše slovenské nerovnosti a to aj napriek 18″ diskom. Jedine čo mi prekážalo je jemne väčší hluk tlmičov, ktorý je počuť v interiéri. Tento problém by určite vyriešili menšie disky, lenže za krásu sa platí. „Osemnástky“ sa k autu proste hodia. Pri rýchlejšej jazde po cestách je cítiť vyššiu váhu a väčšie náklony. Takže Schumacher v serpentínach nebudeš. Lenže milo prekvapený som bol pri vysokých rýchlostiach okolo 170-180 km/h. Na našej R1, ktorá je celkom dosť kľukatá Tivoli pekne držalo a ja som mohol držať volant len jednou rukou.

Keďže vozidlá SsangYong boli konštruované do terénu, tak čert by nás preklial, ak by sme to aspoň trochu neskúsili. Preto sme Tivoli prehnali po poľnej ceste a tak „lajtovo“ v lese. Podvozok tu bol ako doma a nerovnosti na „polňačke“ filtruje na jedničku. Jazda ma začala oveľa viac baviť ako na asfalte. Jedine čo mi kazí radovánku je pohon prednej nápravy. Ešte, že máme manuálnu ručnú brzdu. Len aby som nehovoril iba o zábavnej jazde prejdime k ľahšiemu terénu. Vďaka vyššiemu podvozku v pohode prechádzam vyššiu trávu, výjazdené koľaje, aj priamo cez pole. Lenže pri otáčaní sa na okraji lesa som narazil na problém. Pohon prednej nápravy. Na piesku sa mi zahrabali kolesá a už nebolo cesty späť. Museli sme auto vytlačiť. Preto ak niekto bude chcieť jazdiť do lesa alebo po bahne odporúčam priplatiť pohon štyroch kolies.

 

Dá sa to aj bez turba

Niektoré automobilky v dnešnej dobe používajú prepĺňané agregáty. Nechcem na ne nadávať, ale dávať do Crossoveru tri válce s litrovým objemom je asi hlúposť. Našťastie existujú automobilky, ktoré ešte používajú atmosférické motory. Jednou z nich je SsangYong.

Pod kapotou testovaného kúsku bol atmosférický 1,6 litrový zážihový štvorvalec s výkonom 128 koní pri 6 000 ot/min. a krútiacim momentom 160 Nm pri 4 600 otáčkach. V nízkych a stredných otáčkach ho vôbec nepočuť, ale tak od 4 500 otáčok dá o sebe vedieť. Na druhej strane od „štyri a pol“ motor začína pritláčat do sedadla, takže zvuk atmosféry určite poteší. V nízkych otáčkach je motor tupý a moc sa mu nechce. Hlavne pri väčšej zaťaží alebo pri vyššom stúpaní do kopca. Plynulú jazdu samozrejme zvláda aj v nízkych otáčkach (vďaka dlhej šestke), ale ak budeš chcieť zrýchliť treba ho držať v strednom alebo najlepšie v hornom pásme otáčok.

Určite ťa bude zaujímať aj reálna spotreba pri rôznych štýloch jazdy. Tak pri predpisovom tempe na diaľnici Tivoli spáli 6,4 l/100km. Rýchla jazda a jazda po poľných cestách (tiež dosť rýchla) bude stáť o niečo viac peňazí. Teda presne 9,3 l/100km. Za jazdu v meste si Tivoli vypýta 7,5 l/100 km. Spotreba pri rýchlom diaľničnom tempe je 8,6 litra. Ale to som meral len na cca 20 km úseku. Pretože žandárom by sa to nepáčilo.

 

Dizajn, Interiér a priestrannosť

Tivoli má štýlový a mohutný dizajn s rovnou strechou spojenou s mohutným C-Stĺpikom. Stĺpiky A a B sú zasa užšie aby sa dosiahol módny efekt „plávajúcej strechy“. Zadné zaoblené svetlá, ktoré zasahujú až k blatníku pôsobia moderne a v strede umiestnená hmlovka pripomínajúca koncovku výfuku pridáva na športovom charaktere. Dvojfarebné prevedenie s pásmi uprostred pôsobí štýlovo. Veľa ľudí sa za autom obzeralo.

Pod usadnutí do interiéru mi hneď do očí bijú plastové doplnky pripomínajúce hliník, ktoré sú dobre spracované. Na stredovej konzole nájdeme dotykový displej a ovládanie dvojzónovej klimatizácie s rámom z klavírneho laku. Jedine čo tu špatí je oranžovo podsvietený displej klimatizácie. Ostatné plasty vo vozidle sú síce tvrdšie, ale dobre spracované. Pochváliť najmä musím použitý materiál na páčkach ovládania smeroviek a stieračov. Sú vyrobené z príjemného matného plastu.

Tivoli patrí k najlepším vo svojej triede pokiaľ ide o priestrannosť a objem batožinového priestoru. Priestoru na zadných sedadlách je veľa a nebál by som sa ani dlhšej cesty. Dokonca za príplatok môžu byť zadné sedadlá vyhrievané. Výška sedenia, ktorá definuje túto triedu je užitočná pri vystupovaní a nastupovaní. Všetky štyri dvere sa otvoria pekne do široka a akonáhle nástupiš sedenie je pevné, ale aj pohodlné.

Batožinový priestor s dvojitým dnom má objem 423 litrov. Pre porovnanie Nissan Juke má 354 litrov, Peugeot 2008 350 litrov, Renault Captur 455 litrov, Ford EcoSport 354 litrov a Suzuki Vitara 375 litrov.

 

Niečo na koniec

SsangYongu Tivoli zaujme svojou priestrannosťou, komfortom, štýlovosťou, ale najmä nízkou cenou. Ak bude auto dobre nakonfigurované budeš stredobodom pozornosti. Určite tiež poteší dlhá záruka 5 rokov/100km. Pre tích, ktorí budú radi navštevovať poľné cesty, lesy, poprípade zasnežené hory určite doporučujem si priplatiť za pohon všetkých kolies. Automat bohužiaľ neviem odporučiť pretože som ho neskúšal.

Kompletný cenník SsangYong Tivoli nájdeš na stránke AutoExtra alebo na stránke Lada & Mahindra Dealer.

Cena základného modelu: 14 990€.

Cena testovaného modelu: 19 990€ s uvádzacím bonusom.