Test: Mazda CX-3 SkyActiv G150 AWD je posledný mohykán s veľkým atmosférickým motorom. (Video)

Test: Mazda CX-3 SkyActiv G150 AWD je posledný mohykán s veľkým atmosférickým motorom. (Video)

16. apríla 2019 0 Od spiatocka.sk

Žijeme v dobe, v ktorej sú SUV-čka a crossovery veľmi obľúbené. Väčšina automobiliek už má také vozidlá v ponuke. Avšak žijeme aj v dobe emisných noriem. Práve kvôli znižovaniu emisií automobilky dávajú pod kapotu preplňované motory s nízkym objemom. Napríklad taký litrový trojvalec. Našťastie existujú automobilky, ktoré majú v ponuke vozidlá s atmosférickým motorom s objemom dva litre a viac. Medzi ne patrí aj automobilka Mazda. Preto sme v teste vyskúšali Mazdu CX-3 s 2,0 litrovým atmosférickým benzínom SkyActiv G150. Ako bude jazdiť a aká bude spotreba? Na to sa pozrieme v teste.

Test Mazda CX-3 SkyActiv G150 AWD

Ucelený a elegantný dizajn.

Mazda CX-3 nemá žiadny prehnaný dizajn a módne výstrelky. Ponúka elegantný a ucelený dizajn. V prednej časti je veľká predná maska, na ktorú nadväzujú úzke Full LED svetlomety. Bočná strana je hladká, uhladená s plastovými lemami blatníkov. Taktiež 18″ disky z ľahkých zliatin vyzerajú na aute super. Zadná strana ponúka tiež uhladený dizajn. Nájdeme tam dva plnohodnotné výfuky a úzke svetlomety, ktoré zasahujú až do blatníkov.

Po nasadnutí do interiéru je vidieť, že interiéri Mazda patria k najkvalitnejším. Príjemné plasty, čalunenie z Alcanrary na palubovke a dverách. Vyzerá to veľmi dobre a ešte príjemnejšie je to na dotyk. Na dverách tiež nájdeme plastovú imitáciu lešteného hliníka. Posed v CX-3 je vyšší, avšak dostatočne pohodlný. Cestujúci vpredu majú dostatok miesta. Pochváliť musím aj ovládanie infoteimentu a hlasitosti, ktoré sa nachádza na stredovom tunely. Ovládanie je veľmi intuitívne a dobré. Skoro vôbec netreba používať multifunkčný volant. Všetko si pekne ovládam pravou rukou. Avšak nezostaneme pri len pri chváleni. Ovládanie automatickej klimatizácie vyzerá na dnešnú dobu zastaralo.

Miesta na zadných cestujúcich vzhľadom na triedu je dostatok. Batožinový priestor má objem 350 litrov, no nepoteší vysoká nakladacia hrana. Tiež otvor pre batožinový priestor je malý. Zložený invalidný vozík som nevedel naložiť. Musel som ho nakoniec vložiť cez zadné dvere.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Veľký motor veľká spotreba? V prípade CX-3 to neplatí.

Pod kapotou testovaného vozidla bol atmosférický 2,0 litrový zážihový štvorvalec s výkonom 150 koní a krútiacim momentom 206 Nm, ktorý je dostupný už od 2 800 ot/min. Tento motor zaujme plynulým a kultivovaným chodom. Na bežné jazdenie je v spojení so 6-stupňovou automatickou prevodovkou super. Do kabíny o sebe nedáva vedieť zvukom ani vibráciami.

Ak sa presunieme k športovej jazde, tak logicky aj toto agregát zvláda. Samozrejme nečakajme okamžitý ťah, skôr plynulý nástup výkonu. Pri zapnutí režimu Sport má prevodovke motor točí vyššie otáčky, no veľmi citeľná zmena nenastane.

Čo sa týka spotreby, tak tá je veľmi prijateľná. Pri bežnej jazde sa dá v meste jazdiť tesne pod 7 litrov na stovku. Pri normálnom diaľničnom tempe si zoberie 7,2 litrov benzínu a pri rýchlej jazde na diaľnici ďaleko nad limitom povolenej rýchlosti je spotreba 8 l/100 km. Pri jazde v teréne bola spotreba najvyššia. Presnejšie 8,5 l/100 km.

Jazda na ceste a mimo nej.

CX-3 je skôr mestský crossover a primárne je určený na cestu, ale toto autíčko zvládne aj niečo v teréne. Keďže testované vozidlo bolo vybavené pohonom všetkých kolies, tak sme aspoň trochu terénu skúsili a boli sme prekvapený. Pri krížení náprav systém pohonu občas zaváha. Snaží sa výkon preniesť na predok, ale po pár sekundách pošle výkon na zadok a idem vpred. V určitých prípadoch veľmi obmedzuje stabilizačný systém. Keď bol zapnutý auto nechcelo vyjsť na kopec. Následne po vypnutí stabilizačného systému auto pekne ide vpred. Limit pri jazdení v teréne môže byť nižšia svetlá výška. Mazda CX-3 zostane dosť skoro ležať na bruchu. Jazdu v bahne sme nemali možnosť skúsiť. Lenže skúsili sme trochu pridať na tempe na nespevnenej ceste. Tu je jazda celkom zábavná. Systém pohonu všetkých kolies zapája aj zadok a jazda začína byť zábavná. Na tráve sa dokáže zadok občas odtrhnúť. Pri takej jazde poteší podvozok, ktorý dokáže dobre žehliť nerovnosti.

Najčastejšie budú majitelia CX-3 tráviť čas na cestách. Naše nerovnosti podvozok filtruje dobre a to aj napriek obutým 18″ elektrónom. Pri pohodovej jazde niet čo vytknúť. Ale čo pri športovej? Auto sa pri rýchlych prejazdoch nakloní, no netreba sa zlaknúť. Auto ťa podrží aj pri rýchlej jazde. Jediné čo bude vadiť, je preposilované riadenie so slabšou spätnou väzbou. Na druhej strane toto auto nie je určené na športovú jazdu. Za spomenutie stojí aj rýchla jazda po diaľnici. Tu cestný piráti nebudú mať problém. Komfortne dokážeš „letieť“ pri maximálnej rýchlosti a to aj v tiahlych zákrutách.

Verdikt.

Po skončení testovania Mazdy CX-3 som si položil otázku. Má zmysel riešiť prémiovku? Však testovaná Mazda CX-3 začína na sume 26 690€. Za tieto peniaze zákazník dostane 2,0 litrovú atmosféru, automat, pohon 4×4, Full LED svetlá, cúvaciu kameru, asistent jazdných pruhov a mnoho ďalšieho. V interiéri vyzerá dobre, aj keď nie je to samozrejme prémiovka. Jazdí dobre a zvládne aj ako taký terén. Odpoveď na otázku musí vedieť každý sám. Každý má iné požiadavky na auto, no existujú argumenty prečo kúpiť radšej CX-3 než konkurenciu v prémiovom segmente.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.