Tesla Cybertruck je vo výrobe. Na 1/4 míle predbehne Porsche a je nepriestrelná.
2. decembra 2023Prvý prototyp pickupu Tesla Cybertruck bol predstavený už v roku 2019. Potom Elon Musk prisľúbil začiatok predaja do konca roka 2021, no vývoj samotného stroja a organizácia výroby trvali ďalšie dva roky. Až teraz sa šokujúci elektromobil predstavil v plnej produkčnej podobe a Tesla konečne oznámila oficiálny začiatok predaja.
Navonok je sériový Cybertruck takmer identický s prototypom. Nárazníky sú masívnejšie, objavili sa bizarne tvarované bočné zrkadlá, ako aj jeden obrovský stierač čelného skla. Keďže Cybertruck má vysoko uhlové, takmer štvorcové sklo, jeden veľký stierač dokáže pokryť takmer celú plochu. Vzhľad auta ale najlepšie vystihujú slová samotného Elona Muska: „Tu je auto, o ktorom odborníci povedali, že sa nedá vyrobiť… Myslím, že toto je náš najlepší produkt. Budúcnosť bude konečne vyzerať ako budúcnosť.“
Cybertruck meria 5 682 mm na dĺžku, 2 200 mm na šírku (so sklopenými zrkadlami) a 1 791 mm na výšku. Koeficient odporu vzduchu Cx je 0,335, čo je na auto tejto veľkosti a veľmi špecifického dizajnu celkom prijateľné. Nad čelným sklom je inštalovaný ďalšie svetlo, ktoré svieti 480 metrov do diaľky.
Pikap nemá rám, nosná korba je vyrobená z vysokopevnostnej nehrdzavejúcej ocele. Tesla to nazýva „exoskeleton“. Okrem odolnosti proti mechanickému poškodeniu a korózii je karoséria aj nepriestrelná. Na poslednej prezentácii bolo premietnuté video zo streľby so samopalom Thompson kalibru 45 a deväťmilimetrovým glockom a HKMP5SD. Pikap obstál v teste so cťou, aj keď veľká presklená plocha neumožňuje nazvať ho plnohodnotným obrneným autom.
Samotné sklo je tiež spevnené a má zvýšenú hrúbku. Ich silu demonštroval iba hod bejzbalovou loptou v podaní hlavného dizajnéra firmy Franza von Holzhausena. Uvádza sa, že sklo vydrží náraz takejto lopty letiacej rýchlosťou 70 míľ za hodinu (113 km/h). Zaujímavé je, že na prezentácii v roku 2019 Holzhausen hodil kovovú guľu na okno prototypu a potom prasklo.
Sklo má tiež vynikajúce akustické vlastnosti, takže interiér vozidla je „tichý ako vo vesmíre“. Samotný interiér je vyrobený podľa tradičného dizajnu Tesla, kde hlavné miesto na palubnej doske zaberá „TV“ s uhlopriečkou 18,5 palca. Cestujúci v zadnom rade majú k dispozícii samostatnú 9,4-palcovú obrazovku umiestnenú na zadnej strane stredového tunela. Okrem toho je kabína vybavená viacerými portami USB-C s nabíjacím výkonom až 65 wattov, audio systémom s pätnástimi reproduktormi (vrátane dvoch subwooferov s individuálnymi zosilňovačmi), panoramatickou strechou a medicínskym systémom filtrácie vzduchu, ktorý zachytáva až 99,97 % častíc vo vzduchu.
Cybertruck je vybavený adaptívnym vzduchovým odpružením, ktoré poskytuje 305 mm vertikálny zdvih kolies a maximálnu svetlú výšku 443 mm (v režime Extra)! Pickup má 20-palcové kolesá s terénnymi pneumatikami s vonkajším priemerom 35 palcov. Podvozok je plne ovládaný a riadenie je organizované „drôtom“, takže jeho ostrosť a odozva sa líšia v závislosti od rýchlosti alebo uhla natočenia kolies. V dôsledku toho sa priemer otáčania (11,3 m) ukázal byť menší ako priemer osobného automobilu Tesla Model S.
Cybertruck je prvá Tesla, ktorá má 800-voltový elektrický systém. Ako bolo pôvodne sľúbené, sú ponúkané tri modifikácie pickupu. Najslabšia Tesla Cybertruck RWD má pohon zadných kolies s jedným elektromotorom, no na výrobnú linku sa takéto pikapy dostanú až v roku 2025, takže ešte neboli oznámené všetky špecifikácie. Napríklad sila ešte nie je známa. Pikap dokáže zrýchliť na 97 km/h za 6,5 sekundy, dosiahnuť rýchlosť 180 km/h a ťahať príves s hmotnosťou až 3,4 tony. Dojazd na jedno nabitie bude 402 km.
Druhá možnosť s názvom Cybertruck AWD má pohon všetkých kolies a dva elektromotory (jeden pre každú nápravu) s uzávierkami diferenciálov. Celkový výkon je 600 koní, krútiaci moment na kolesách (teda s prihliadnutím na prevodovku) je 10 080 Nm. Zrýchlenie na 97 km/h trvá 4,1 sekundy, maximálna rýchlosť je rovnakých 180 km/h, pohotovostná hmotnosť je 2995 kg. Cybertruck s pohonom všetkých kolies dokáže na jedno nabitie prejsť až 547 km.
Napokon, najsilnejšia verzia sa volá Cyberbeast a je vybavená tromi elektromotormi (jeden na prednej a dva na zadnej náprave). Maximálny výkon je 845 koní, krútiaci moment na kolesách 13960 Nm a pohotovostná hmotnosť 3104 kg. Zrýchlenie na 97 km/h trvá na také veľké a ťažké auto úchvatných 2,6 sekundy! „Kyberbeštia“ dokáže prejsť okolo Porsche 911 aj štvrť míle, pričom ťahá príves… Maximálna rýchlosť je 209 km/h a dojazd 515 km.
K dispozícii je „predlžovač dojazdu“, pričom nejde o spaľovací motor ako pri mnohých hybridoch, ale o prídavnú batériu, ktorej jednotka je umiestnená na prednej stene nákladnej plošiny. S touto možnosťou sa dojazd zvýši o 193-209 km, to znamená, že pre verziu AWD dosiahne 756 km. Aj keď je to stále menej ako 500 míľ (805 km) sľúbených pred štyrmi rokmi. Nabíjačka podporuje výkon až 250 kW, za 15 minút nabíjania z proprietárneho terminálu Supercharger zvýšite dojazd o 206-218 km.
Rozmery nákladnej plošiny, vyrobenej z kompozitných materiálov, sú 1,8 m na dĺžku a 1,2 m na šírku. Oddiel je vybavený elektrickým závesom, objem pod ním je 3,42 metrov kubických. Verzie s pohonom všetkých kolies majú užitočnú hmotnosť 1134 kg a Cybertruck v tomto ukazovateli predstihuje nielen elektrický Ford F-150 Lightning (má 1014 kg), ale aj modely so spaľovacími motormi (Ford F-150 , Chevrolet Silverado 1500, Ram 1500). Maximálna hmotnosť ťahaného prívesu je päť ton. Pre porovnanie: elektrický Ford nepresahuje 4,5 tony, no spomínané benzínové a naftové pikapy dokážu potiahnuť až šesť ton.
“Doručovanie začína teraz!” – povedal Elon Musk. Prvých 10 Cybertruckov totiž bolo odovzdaných novým majiteľom hneď pri prezentácii. Plný predaj však začne až v roku 2024 a objem výroby v texaskom závode sa bude postupne zvyšovať až do roku 2025. Záruka na celé vozidlo bude štyri roky alebo 50 tisíc míľ a na batériu a elektrický pohon osem rokov alebo 150 tisíc míľ.
Tesla samozrejme nedokázala udržať ceny oznámené pred štyrmi rokmi. Elon Musk sľúbil, že Cybertruck bude stáť od 40-tisíc do 70-tisíc dolárov. Teraz však aj základná verzia RWD stojí 61 000 dolárov. Cybertruck AWD bude stáť minimálne 80-tisíc a šialený Cyberbeast 100-tisíc dolárov. Pre porovnanie: Ford F-150 Lightning teraz stojí od 50-tisíc do 92-tisíc.