Prieskum odhalil, že ojazdené vozidlo sa na Slovensku predá zvyčajne počas 5 až 15 dní.

Prieskum odhalil, že ojazdené vozidlo sa na Slovensku predá zvyčajne počas 5 až 15 dní.

22. septembra 2023 0 Od spiatocka.sk

Na inzertných portáloch na Slovensku sa každý deň objavia tisíce ojazdených áut, od menších hatchbackov až po luxusné SUV. Dokonca aj tie modely, ktoré nie sú zrovna bežné, si nakoniec nájdu nového majiteľa. Priemerný čas, ktorý je potrebný na predaj vozidla, sa však líši. Niektoré autá sú totiž skrátka obľúbenejšie ako iné.

Jazdenky

Prieskum spoločnosti carVertical, ktorá sa zaoberá automobilovými údajmi, odhalila, že Slováci uprednostňujú väčšie autá, lebo tie si nájdu nových majiteľov najrýchlejšie. Predaj niektorých modelov však môže trvať aj viac ako 2 týždne.

Škoda Kodiaq je najrýchlejšie predávaným vozidlom na Slovensku

Priemerne trvá 5,2 dňa, kým sa predá Škoda Kodiaq, ktorá je najrýchlejšie predávaným vozidlom v krajine. Model Kodiaq, ktorý predstavuje SUV strednej veľkosti, v sebe spája praktickosť, komfort a moderný dizajn, vďaka čomu je medzi kupujúcimi atraktívnou voľbou.

Za modelom Kodiaq nasledujú Opel Insignia (7,1 dňa), BMW X5 (7,9 dňa), Hyundai Tucson (8 dní) a Peugeot 308 (8,2 dňa).

Zo všetkých automobilov predávaných na Slovensku si crossovery a SUV nájdu svojho kupca najrýchlejšie. Pomerne obľúbené sú aj hatchbacky, u ktorých to tiež netrvá dlho a nájdu si nového majiteľa.

Hoci predaj niekoľkých modelov trvá približne 2 týždne, doba predaja automobilov na Slovensku je citeľne kratšia ako na iných trhoch.

„Dopyt po kvalitných ojazdených vozidlách je na slovenskom trhu veľmi vysoký, čo skracuje dobu predaja. V porovnaní s inými európskymi krajinami je Slovensko jedným z najlepších miest na predaj auta v rekordne krátkom čase,“ hovorí Matas Buzelis, automobilový expert spoločnosti carVertical.

UAZ

Niektoré autá sa predávajú až 2 týždne

Nie všetky autá nájdu nového majiteľa rýchlo. Predaj niektorých modelov si vyžaduje čas a trpezlivosť. Najpomalšie sa na Slovensku predáva vozidlo Audi A6, ktoré sa v priemere predá za 15 dní. Viac času si vyžaduje aj predaj vozidiel Škoda Rapid (14,6 dňa), Opel Astra, Volkswagen Golf a BMW rady 5 (každé sa predá približne za 14 dní).

Všeobecne platí, že autá luxusnej a prémiovej triedy sa ťažšie predávajú, pretože len malá časť vodičov si môže dovoliť minúť za vozidlo desiatky alebo dokonca stovky tisíc eur. Tieto vozidlá sa tiež rýchlo znehodnocujú, čo niektorých kupujúcich odrádza od výberu Land Roveru alebo iného drahého vozidla.

Veľa luxusných áut prichádza na Slovensko zo západných krajín, keďže výber týchto modelov je obmedzený. To prináša kupujúcim ďalšie riziká, keďže podvody s počtom najazdených kilometrov a skryté poškodenia sú na trhu s ojazdenými vozidlami stále pomerne časté.

Toyota Corolla GR

Obľúbené autá sa nemusia nevyhnutne ľahšie predávať.

Aj keď by sa dalo predpokladať, že predaj obľúbených modelov je jednoduchší, nie je tomu tak vždy. Napríklad predaj modelu Volkswagen Golf na Slovensku trvá 14 dní. Ponuka Golfov je vysoká, preto musia predajcovia prejaviť určitú trpezlivosť, kým nájdu kupca. Pre zaujímavosť, Volkswagen Touareg sa predá za 13 dní a Volkswagen Touran za 12,3 dňa.

Predaj elektromobilov trvá dlhšie ako predaj áut so spaľovacími motormi. Hoci predaj ojazdených elektrických vozidiel rastie, ich popularita je stále oveľa nižšia ako u klasických vozidiel. Podľa Buzelisa to súvisí s cenovou dostupnosťou elektromobilov a problémami s infraštruktúrou v mestských oblastiach.

Udržiavanie vozidla v dobrom stave zvýši šance na bezproblémový priebeh procesu predaja. V opačnom prípade môže rozlúčka so starým vozidlom a zaparkovanie toho nového v garáži chvíľu trvať.