Praktické vozidlá Peugeot, Citroen, Opel a Fiat prešli aktualizáciou.

Praktické vozidlá Peugeot, Citroen, Opel a Fiat prešli aktualizáciou.

10. novembra 2023 0 Od spiatocka.sk

PSA (teraz Stellantis) predstavil súčasnú európsku rodinu praktických vozidiel v roku 2018. Modely Peugeot Rifter/Partner, Citroen Berlingo, Opel Combo vstúpili na trh takmer súčasne a odvtedy zostali prakticky nezmenené, čo znamená, že teraz je čas na plánovanú zmenu DIZAJNU. Fiat Doblo predstavený v roku 2022, bol pre spoločnosť aktualizovaný, hoci jeho úpravy sú nevýznamné. Mimochodom, do rovnakej rodiny patrí aj Toyota ProAce City, no japonská spoločnosť zatiaľ neoznámila restyling.

Okrem päťročného veku boli ďalším dôvodom upgradu nevýrazné predajné štatistiky. Napríklad v jeho rodnom Francúzsku dosiahol za prvých desať mesiacov roku 2023 celkový predaj všetkých osobných vozidiel Rifter, Berlingo, Combo koncernu Stellantis len 2096 áut. Priamy a hlavný konkurent Renault Kangoo síce predal 4 872 exemplárov, ale to neberieme do úvahy dvojičky pod značkami Nissan a Mercedes.

Pre spravodlivosť treba pripomenúť, že na začiatku roka 2022 osobné modely Peugeot Rifter, Citroen Berlingo a Opel Combo Life stratili na väčšine európskych trhov (vrátane Francúzska) spaľovacie motory. V ponuke zostali iba elektrické verzie. Kangoo si zachovalo celý rad motorov s benzínovými a naftovými motormi. Súčasná modernizácia je teda aj pokusom prilákať kupujúcich na nie najlacnejšie elektrické modely.

Po prvé tieto vozidlá dostali osvieženie. Všetky modely pre cestujúcich sú zosúladené s moderným dizajnovým jazykom svojich značiek. Napríklad Peugeot Rifter má, podobne ako jeho osobné autá, nové svetlomety s tromi LED „pazúrmi“. Zmenil sa nárazník a maska ​​chladiča, na ktorej sa objavilo nové logo.

Aktualizovaný bol aj znak na prednej časti Citroen Berlingo a namiesto dvojposchodovej optiky sa objavili nové svetlomety s nižšími časťami, ako čerstvý hatchback Citroen C3. Opel Combo Life, samozrejme, našiel novú tvár v korporátnom štýle Vizor, ktorý je už bežný naprieč celým radom osobných automobilov. Ide o svetlomety (vymenené) a masku chladiča zlúčenú do spoločného celku: jedna línia pripomína priezor prilby.

Napokon Fiat Doblo dostal aj nové svetlomety a nárazník, no celkový štýl zostal takmer nezmenený. Napriek dramatickým zmenám v dizajne prednej časti majú všetky štyri dodávky nezmenené boky a zadná časť. Stále sú k dispozícii dve dĺžky: 4,40 m alebo 4,75 m.. V oboch prípadoch sú na objednávku sedemmiestne verzie.

Nákladné varianty všetkých štyroch modelov boli aktualizované už v októbri a aj ony majú nové tváre, no líšia sa od svojich verzií pre pasažierov. A ak v Opel a Fiat rozdiel medzi verziami spočíva v plastovom chvoste, potom dodávky Peugeot Partner a Citroen Berlingo majú iné svetlomety. Dizajny sú jednoduchšie a praktickejšie.

Fiat DobloFiat Doblo

Partner PeugeotPartner Peugeot

Citroen BerlingoCitroen Berlingo

Opel Combo CargoOpel Combo Cargo

Interiér bol zatiaľ odtajnený len pre model Peugeot Rifter a nezmenil sa takmer vôbec. Všetky aktualizované autá majú teraz zväčšenú obrazovku multimediálneho systému: teraz desať palcov namiesto ôsmich. Samotné multimédiá je teraz možné aktualizovať online, má vylepšené hlasové ovládanie a podporu bezdrôtových funkcií Apple CarPlay a Android Auto. Možnosti pripojenia sú rozšírené o dva USB-C konektory, ďalší USB-A konektor a 230-voltovú domácu zásuvku. Na objednávku sú k dispozícii ďalší asistenti vodiča, adaptívny tempomat a zadná kamera s vysokým rozlíšením.

Zmeny v technickej časti elektromobilov sú drobné, no dôležité. Stále je k dispozícii iba jedna možnosť pohonu s motorom s výkonom 136 koní. Kapacita lítium-iónovej batérie sa nezmenila (50 kWh), no predpokladá sa zvýšenie dojazdu o takmer 40 km, až na 320 km v cykle WLTP. Dosiahlo sa to vďaka prepracovaným algoritmom riadenia elektrického systému a zavedením tepelného čerpadla, ktoré šetrí energiu na vykurovanie interiéru.

K dispozícii sú tri úrovne rekuperačného brzdenia, ktoré možno zvoliť pomocou páčok na volante. Nabíjačky sú rovnaké, jednosmerné s výkonom do 100 kW alebo striedavé s výkonom 11 kW. V prvom prípade bude nabitie na 80 % trvať 32 minút a v druhom bude úplné nabitie trvať päť hodín. V Európe sa predaj aktualizovaných vozidiel začne v najbližších mesiacoch. Ceny zatiaľ neboli zverejnené.