Pozrime sa na nebezpečné činnosti za volantom, ktoré môžu spôsobiť nehodu.

Pozrime sa na nebezpečné činnosti za volantom, ktoré môžu spôsobiť nehodu.

27. mája 2019 0 Od spiatocka.sk

Šoféri za volantom robia rôzne činnosti od telefonovania cez písanie až po jedenie. Činností za volantom, ktoré robia šoféri je neúrekom a pri vymenovaní všetkých by sme strávili aj celý večer. No v dnešnom článku sa pozrieme asi na tie najčastejšie nebezpečné činnosti za volantom, ktoré môžu spôsobiť nehodu.

Používanie mobilného telefónu

Asi najčastejšia nebezpečná činnosť za volantom je používanie mobilného telefónu. Nemusí sa jednať len o telefonovanie. To nie je až tak nebezpečné ako obsluha samotného telefónu. Napríklad také písanie alebo pozeranie videa je veľmi nebezpečné, pretože šofér sa nevenuje jazde. Najlepšie je telefón počas jazdy vôbec nepoužívať. Mimochodom od júla sa chystá nový zákon, podľa ktorého nebude môcť šofér ani držať telefón v ruke. Za porušenie zákazu môže vodičovi policajt udeliť pokutu od 100€.

Konzumácia potravín

Konzumácia potravín za volantom je tiež dosť častá situáciu. Možno si niekto povie, že však o nič sa nejedná. Lenže podľa štúdií je nebezpečenstvo nehody vyššie o 80%. Dokonca aj v takom prípade môže policajt udeliť šoférovi pokutu za nedostatočné venovanie sa jazde.

Spievanie za volantom

Priznám sa, že aj ja si spievam za volantom a to najmä pri dlhých cestách po diaľnici. Keď už absolútne zaspávam, tak spievanie ma vždy preberie a môžem sa venovať jazde. Lenže v roku 2012 austrálski psychológovia spravili štúdiu, v ktorej zistili, že šofér pri spievaní sa nevenuje dostatočne jazde.

Hyundai i30 Fastback N Performance

Staranie sa o deti

Veľa šoférov vozí denno denne deti. Avšak také staranie sa o deti počas jazdy nie je zrovna bezpečné. Preto je lepšie vždy deti pripraviť na cestu. Dať im jesť, piť, hračku, poprípade niečo čo potrebujú.

Potreba ísť na WC

Poslednú vec, ktorá môže ohroziť jazdu treba brať trochu s humorom. Potrebu máme asi každý a nevyberáme si čas. Lenže v roku 2011 vedec Peter Snyder vypracoval štúdiu, podľa ktorej potreba ísť na WC znižuje pozornosť vodiča. Odborníci v tomto prípade radia ísť radšej vo vhodnom čase na WC.