Porsche 911 stanovuje nový svetový rekord v stúpaní.

Porsche 911 stanovuje nový svetový rekord v stúpaní.

6. decembra 2023 0 Od spiatocka.sk

Terénne verzie legendárneho Porsche 911 už nie sú novinkou. Ešte v osemdesiatych rokoch sa na pretekoch Paríž-Dakar zúčastňovali upravené kupé, pred rokom na trh vstúpil malý model Porsche 911 Dakar a samozrejme takéto autá si stávajú súkromní nadšenci a tuningové štúdia. A teraz má Porsche 911 nezvyčajný off-roadový úspech. Bol stanovený nový výškový rekord pre samostúpanie auta.

Pre „preteky“ na západnom svahu aktívnej sopky Ojos del Salado postavilo Porsche dva špeciálne prototypy. Ako základ sa berie sériové Porsche 911 Carrera 4S kupé, rozsah úprav je však veľký. Hlavnou novinkou bola montáž redukčných prevodov (ako pri portálových nápravách) a zodpovedajúca úprava zavesenia. Vďaka tomu sa svetlá výška zvýšila na pôsobivých 350 mm!

Istotu v teréne zvyšuje výkonná plochá ochrana spodnej časti karosérie vyrobená z ľahkého a odolného aramidového vlákna. Obraz dotvárajú terénne pneumatiky, špeciálna súprava karosérie s predĺženými podbehmi kolies a strešný nosič. Vpredu je nainštalovaný navijak (bolo to užitočné pre držiteľov rekordov). Vnútri sú karbónové sedadlá vybavené päťbodovými bezpečnostnými pásmi.

Vzadu zostal zachovaný štandardný 3,0-litrový motor boxer s dvoma turbodúchadlami, ktorý produkuje 450 koní. Neprešiel žiadnymi úpravami, ani manuálna prevodovka, no do stúpania autá poháňal nie benzín, ale syntetické palivo eFuels, ktoré sa od minulého roka vyrába v Čile. A jedno z dvoch áut je vybavené experimentálnym mechanizmom riadenia Space Drive. Vyvinula ho skupina Schaeffler a chýba mu hriadeľ volantu (ovládanie pomocou drôtu).

V tomto konkrétnom kupé jazdil víťaz Le Mans a mnohých ďalších súťaží, francúzsky pretekár Romain Dumas. So svojím tímom už bol na svahoch sopky Ojos del Salado minulý rok. Vtedy podnikol pozorovací výstup do výšky 6007 metrov. A práve druhý deň sa uskutočnila rekordná jazda do výšky 6734 metrov nad morom! Doterajší rekord (6694 metrov) patril pripravovaným terénnym vozidlám Unimog a trval takmer štyri roky. Pre porovnanie, slávny Pikes Peak Mountain Race končí vo výške 4 302 metrov a vedie po spevnenej ceste.