Poľská automobilka Izera odhalila dve elektrické vozidlá.

Poľská automobilka Izera odhalila dve elektrické vozidlá.

31. júla 2020 0 Od spiatocka.sk

Odkedy sa vo svete rozrástla elektromobilita, tak stále pribúdajú nové automobilky, ktoré budú vyrábať elektrické vozidlá. Najnovšie je to automobilka Izera, ktorú vlastnia štyri štátne spoločnosti PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Energa SA, Enea SA a Tauron Polska Energia SA. Každá zo spoločností vlastní 25% podiel a myšlienku štátnej automobilky iniciovala a plne kontrolovala vláda krajiny.

Izera

Poľská automobilka Izera predstavila dva prototypy. Prvý je hatchback a druhý je SUV. Zatiaľ nemajú tieto prototypy oficiálne názvy a nie sú známe detailné informácie.

Dizajn oboch vozidiel bol navrhnutý v dizajnérskom štúdiu Torino Design a dizajn má inšpiráciu v poľskej kultúre. Podľa mňa je exteriér moderný a dobrá správa je, že sériové vozidlá budú skoro rovnaké ako prototypy. V interiéri sa nachádza trojramenný volant a dvojica spojených displejov na palubnej doske. Celkovo vyzerá interiér elegantne a uhladene. Zaujímavosťou je, že všetky funkcie vozidla sa budú dať ovládať na diaľku pomocou smartfónu.

Izera

Čo sa týka techniky, tak obe vozidlá vo verzii s najväčšou kapacitou batérie majú dojazd 400 kilometrov, zrýchlenie z 0 na 100 km/h bude trvať osem sekúnd a maximálna rýchlosť bude 160 km/h.

Izera zdôrazňuje, že nevytvárajú luxusné automobily, naopak, vyrábajú autá, ktoré by vyhovovali potrebám väčšiny poľských spotrebiteľov a boli by im k dispozícii, pričom by sa brali do úvahy priemerné miestne príjmy. Súčasná situácia, keď Poliaci nemajú národnú značku automobilu, nie je spravodlivá, pretože Poľsko je najrýchlejšie rastúcim automobilovým trhom v Európe.