Pokazí si Cupra meno? Športová Cupra Ateca dostáva aj slabšie agregáty.

Pokazí si Cupra meno? Športová Cupra Ateca dostáva aj slabšie agregáty.

26. júna 2023 0 Od spiatocka.sk

Cupra má pozíciu najdynamickejšie sa rozvíjajúcej značky v štruktúre koncernu Volkswagen. Napríklad predaj v minulom roku vzrástol až o 93 % a dosiahol takmer 153 000 vozidiel. Takýto pôsobivý pokrok sa však nezaobišiel bez ujmy na materskej značke Seat, ktorej predaje vlani klesli o 40 % (233 000 predaných áut). Elektromobil Seat el-Born nakoniec vstúpil na trh pod názvom Cupra Born, časť úprav rodiny Seat Leon sa minulú jeseň presunula do radu Cupra Leon a proces „okrádania“ značky Seat v prospech Cupry pokračuje: teraz dostal ďalšie úpravy crossover Cupra Ateca.

Pred piatimi rokmi sa Cupra Ateca stala prvorodenou novozrodenej značky a vtedy bolo jej umiestnenie v celkovej rodine mimoriadne jasné. Ak boli crossovery Ateca pod značkou Seat vybavené motormi s výkonom nie väčším ako 190 koní, tak Cupra mala 300-koňový turbomotor 2,0 TSI, štandardný pohon všetkých kolies a podvozok s adaptívnymi tlmičmi. Teraz sa však toto rozdelenie zmenilo. Od júla bude crossover Cupra Ateca ponúkaný s menej výkonnými motormi 2,0 TSI (190 k) a dokonca aj 1,5 TSI (150 k). Obe sú kombinované iba so sedemstupňovým DSG, ale iba dvojlitrové autá sú vybavené pohonom všetkých kolies, základná verzia s výkonom 150 koní má výlučne pohon predných kolies.

Navonok nové menej výkonné verzie Cupry takmer úplne kopírujú 300-koňovú verziu, vrátane bežných 19-palcových kolies. Výnimkou je len to, že zo zadnej časti zmizli výfuky. Výfuky sú ukryté pod nárazníkom, ako pri pôvodnom Seate. V kabíne sú štandardne inštalované „športové“ sedadlá s integrovanými opierkami hlavy. Adaptívny podvozok DCC a brzdy Brembo sú však zo zoznamu štandardnej výbavy vylúčené.

S rozšírením ponuky sa štartovacia cena modelu Cupra Ateca znížila o 10-tisíc eur. Teraz stojí v Nemecku základný model 41-tisíc, zatiaľ čo 300-koňová verzia stojí minimálne 51-tisíc eur. A čo Seat Ateca? Dvojlitrový benzínový motor mu úplne zobrali. Motory 1.0 TSI (110 k), 1.5 TSI (150 k) a 2.0 TDI (115 alebo 150 k) zostali v ponuke a pohon všetkých kolies je ponúkaný len pre dieselové autá s výkonom 150 k a aj to nie na všetkých trhoch. Ceny začínajú na 27 400 eurách.