Po novej Dacii Duster tu máme nový Renault Duster. Nie však na nás trh.

Po novej Dacii Duster tu máme nový Renault Duster. Nie však na nás trh.

12. decembra 2023 0 Od spiatocka.sk

Tretia generácia Dusteru nedávno debutovala pod značkou Dacia. Tieto autá sa budú vyrábať v Rumunsku pre európsky trh. K dispozícii však bude aj verzia pod značkou Renault: prvé obrázky takéhoto vozidla boli zverejnené len teraz. A hoci o samotnom aute je zatiaľ málo detailov, práve Duster bude znamenať začiatok ďalšej etapy veľkých výrobných zmien v Renaulte.

Dacia Duster pre Európu

Ako je už známe, stratégia Renaultion zahŕňa rýchly prechod na výrobu elektrických vozidiel v Európe. Vyrábať vozidiel so spaľovacími motormi začína byť nerentabilná, no Renault sa ich nechystá úplne opustiť a preto presúva výrobné centrum z Francúzska do Turecka.

Tamojší spoločný podnik Oyak Renault funguje už 54 rokov a za túto dobu vyrobil viac ako 7,5 milióna áut a teraz na jeho plecia padne nová misia. Práve Turecko by sa malo stať hlavným exportérom automobilov Renault mimo Európskej únie. Na rozšírenie výroby do roku 2027 pôjde 400 miliónov eur. Oyak Renault v súčasnosti vyrába len dva modely hatchback Clio a sedan Megane, no v najbližších štyroch rokoch budú v závode v Burse zaregistrované štyri nové autá. Tri z nich sú crossovery tried B a C. Každý bude mať hybridnú verziu s lokálne vyrábaným pohonom a najväčší C-crossover hodlá firma exportovať do 50 krajín.

Renault Duster bude prvým autom zo sľúbenej štvorice a jeho výroba v Turecku sa začne v druhej polovici roku 2024. O samotnom aute zatiaľ nie sú žiadne detaily. Alebo skôr toto: nie je jasné, čím presne sa bude Duster pod značkou Renault líšiť od európskeho modelu Dacia Duster. Okrem emblémov a menoviek, samozrejme. Prvé zverejnené obrázky ukazujú, že maska ​​chladiča bola zmenená a namiesto podpisového diamantu má na sebe veľký názov značky.

Turecký Duster bude mať hybridnú verziu, no o ďalších motoroch zatiaľ nie sú žiadne informácie. Európska Dacia Duster má hybridnú (140 k), benzínovú (130 k) a plynovú (100 k) verziu. Všetky podrobnosti prídu neskôr.