Nové Mini John Cooper Works Countryman je slabšie a pomalšie.

Nové Mini John Cooper Works Countryman je slabšie a pomalšie.

13. novembra 2023 0 Od spiatocka.sk

Najvyššia verzia nového Countrymana sa ukázala počas debutu celej rodiny tretej generácie, no teraz je pre toto Mini pripravená samostatná prezentácia a odhalené niektoré detaily. Bohužiaľ, Mini John Cooper Works Countryman už nie je taký ostrý ako jeho predchodca.

Verzia JCW je stále čisto benzínová, bez akýchkoľvek elektrických „prídavkov“ a pod kapotou je rovnaký dvojliter ako doteraz. Jeho výkon je však znížený z 306 na 300 koní a krútiaci moment je úplne znížený zo 450 na 400 Nm. Jedným z dôvodov zníženia je upustenie od klasickej osemstupňovej automatickej prevodovky v prospech sedemstupňovej s dvoma spojkami. Táto prevodovka sa stala jedinou alternatívou pre všetky verzie Countrymana so spaľovacím motorom. Pohon všetkých štyroch kolies je samozrejmosť.

V novej generácii je Countryman citeľne väčší (4433 mm na dĺžku) a ťažší ako jeho predchodca. Vrcholná verzia JCW v pohotovostnom stave utiahne 1660 kg. Spolu s poklesom výkonu motora to ovplyvnilo dynamiku: nový crossover zrýchli na stovku za 5,4 sekundy oproti 5,1 sekundy v prípade predchádzajúceho modelu. Maximálna rýchlosť je obmedzená na 250 km/h.

Medzi ďalšie prvky verzie JCW patrí preladené pruženie, výkonnejšie brzdy, výfukový systém s aktívnym tlmičom a štvoricou koncoviek, ako aj originálne kolesá s priemerom 19 alebo 20 palcov. Šírka štandardných pneumatík je 245 mm namiesto 225 mm na aute predchádzajúcej generácie. Vizuálne sa Mini John Cooper Works Countryman líši od menej výkonných verzií odlišnými nárazníkmi, väčšou maskou chladiča a bohatým červeným lemovaním, hoci takmer rovnaký kit možno objednať ako dizajnový balík pre každého Countrymana. Interiér má tmavý povrch a špeciálny dekor.

Všetky verzie nového Countrymana sa na európskom trhu objavia súčasne vo februári 2024. Najvýkonnejšie Mini John Cooper Works Countryman bude stáť od 56 500 eur.