Nové Audi SQ8 bolo oficiálne predstavené. Ponúkne podobnú techniku ako SQ7.

Nové Audi SQ8 bolo oficiálne predstavené. Ponúkne podobnú techniku ako SQ7.

22. júna 2019 0 Od spiatocka.sk

Od oficiálneho predstavenia Audi Q8 už ubehla dlhá doba, no stále v ponuke chýbala športová verzia s osemvalcom pod kapotou. Avšak toto je už minulosťou. Audi SQ8 TDI bolo oficiálne predstavené.

Audi SQ8

Po dizajnovej stránke dostáva SQ8 prednú masku s matným strieborným lemovaním a ostrejšie tvarovaný nárazník. Vzadu nájdeme štvoricu okrúhlych výfukov a medzi nimi strieborný difúzor. Pri pohľade z boku do oka padnú obrovské 22″ elektróny, pod ktorými môžu byť za príplatok karbón-keramické brzdy. V základe sú 21″ elektróny.

V interiéri sa veľa zmien neodohralo. Nájdeme tam klasický interiér ako má Q8, no verzia S dostala športový volant a športové sedadlá s integrovanou opierkou hlavy. V ponuke je tiež kombinácia kože a Alcantary.

Interior Audi SQ8

Asi najväčšia zmena oproti bežnej Q8 je pod kapotou. Tam nájdeme známy 4,0 litrový dieslový osemvalec s výkonom 435 koní, ktorý je k dispozícii od 1 250 otáčok. Krútiaci moment je 900 Nm.

Za tak vysoký výkon a krútiaci moment vďačíme prepracovanému systému turbodúchadiel. Uprostred vydlicového osemvalca sú uložené dve turba, ktoré pracujú sekvenčne. Najprv sa roztočí len jedno turbo a od 2 200 otáčok sa roztočí druhé. K tomu sa pripája elektricky poháňaný kompresor, ktorý tlačí vzduch už od nízkych otáčok. Vďaka tomu je výkon 435 koní k dispozícii už od tak nízkych otáčok.

Výkon sa prenáša na všetky štyri kolesá cez systém Quattro, ktorý rozdeľuje hnaciu silu medzi nápravami v pomerne 40:60 v prospech zadnej nápravy. Samozrejmosťou je 8-stupňová automatická prevodovka Tiptronic. Stovku dá SQ8 za 4,8 sekundy a maximálna rýchlosť je 250 km/h.

Audi SQ8

Už v základe je vzduchové adaptívne pruženie, ktoré dokáže auto zdvihnúť o 90 mm. Za príplatok môže mať SQ8 aktívne riadenie všetkých kolies. Pri rýchlosti do 60 km/h sa kolesá točia v opačnom smere ako predné a pri vyššej rýchlosti v rovnakom smere. V príplatkovej výbave nájdeme tiež športový zadný diferenciál a aktívnu stabilizáciu.

Predaj tejto športovej novinky začne už koncom leta.

Audi