Moderné auto s dizajnom zo 70. rokov? To je Mitsuoka M55.

Moderné auto s dizajnom zo 70. rokov? To je Mitsuoka M55.

22. novembra 2023 0 Od spiatocka.sk

Japonská spoločnosť Mitsuoka prerába sériové autá od konca osemdesiatych rokov a štatút automobilky získala v roku 1994, no jej celková história siaha už 55 rokov dozadu. A k tomuto výročiu je pripravený jedinečný darček, koncepčný automobil Mitsuoka M55.

Z tváre pripomína buď súčasný Dodge Challenger alebo klasický hatchback Lancia Delta Integrale, no nápad vývojárov je o niečo väčší. Koncept Mitsuoka M55 odráža estetiku najmódnejších áut sedemdesiatych rokov, ktoré boli v tom čase konečným snom pracovníkov v spoločnosti. A nie sú to nevyhnutne americké muscle cars. Pozrite sa napríklad na kupé Mitsubishi Galant GTO z roku 1973. Pripomína vám to niečo?

Pravda, Mitsubishi v súčasnosti v Japonsku nevyrába ani nepredáva tradičné osobné autá. Preto koncept Mitsuoka M55 vychádza z aktuálnej generácie hatchbacku Honda Civic. Kompletne prepracovaná bola nielen predná časť, ale aj zadná časť. Zväčšil sa zadný previs, nainštalovali sa pôvodné svetlá a zadné okno bolo zakryté mriežkou, ktorá je charakteristická pre tú dobu.

V interiéri Civicu sa zmenilo len čalúnenie sedadiel. A Mitsuoka nehovorí vôbec nič o technológii konceptu. Súdiac podľa páky šesťstupňovej manuálnej prevodovky a množstva ďalších prvkov sa však za základ berie najjednoduchší Civic s 1,5 turbo motorom (182 k) a základnou výbavou. Takéto hatchbacky sa v Japonsku predávajú od roku 2021.

Mitsuoka M55 bola zatiaľ postavená v jedinom exemplári, ktorý sa v najbližších mesiacoch ukáže verejnosti v rôznych showroomoch spoločnosti. Rozhodnutie o začatí výroby takýchto strojov ešte nepadlo.