
Lamborghini predstavilo dynamický systém menenia geometrie kolies.
21. decembra 2023Uhly geometrie kolies zohrávajú rozhodujúcu úlohu v tom, ako sa auto správa na ceste. Aj „civilné“ autá vyžadujú starostlivé nastavenie týchto parametrov, o pretekárskych nehovoriac. Zvyčajne sú tieto uhly nastavené staticky a pevne fixované, ale Lamborghini sa rozhodlo túto chybu napraviť a vyvinulo systém, ktorý dokáže zmeniť geometriu zadných kolies za jazdy!
Nová jednotka sa nazýva Active Wheel Carrier (AWC), teda „aktívny náboj“. Hlavnou úlohou tohto inteligentného systému je poskytnúť predtým nedosiahnuteľnú úroveň ovládateľnosti. Dokáže plynulo meniť dva uhly súčasne. Pevné nastavenia sú predsa vždy kompromisom. Napríklad, hoci agresívne uhly prospievajú ovládaniu v extrémnych podmienkach, vedú k rýchlemu opotrebovaniu pneumatík.
Aktívny náboj obsahuje dva samostatné mechanizmy, ktoré môžu nezávisle meniť zbiehavosť a odklon. Tieto mechanizmy sú poháňané špeciálnymi elektromotormi cez ozubené kolesá. Všetko riadi elektronika a sú to algoritmy, ktoré hlavný inžinier Lamborghini Rouven Mohr považuje za najzložitejší a najnáročnejší komponent systému. Koniec koncov, práca AWC musí byť tiež jemne synchronizovaná so stabilizačnými a trakčnými systémami, ako aj aktívnou aerodynamikou.
Výsledkom je, že Active Wheel Carrier môže meniť odklon od 2,5 stupňa pozitívneho do 5,5 stupňa negatívneho a zbiehavosť sa môže meniť o 6,6 stupňa v oboch smeroch. 48-voltové krokové motory sú schopné meniť oba uhly súčasne rýchlosťou až 60 stupňov za sekundu, čo znamená pohyb v celom uhlovom rozsahu za menej ako štvrť sekundy. Výsledok je priečne zrýchlenie vyvinuté automobilom sa zvýši až o 25 %! Už teraz kupé Lamborghini Huracan s nosičom Active Wheel Carrier dosiahlo pôsobivé časy na kolo na troch ikonických okruhoch. Na domácej trati Nardo, pod kontrolou továrenského testovacieho jazdca, prototyp je rýchlejší o 2,8 sekundy, v Imole o 2,2 sekundy a na legendárnom okruhu Nurburgring si Huracan s aktívnym nábojom priniesol takmer 5 sekúnd.

V budúcnosti plánujú vývojári pripraviť elektrické aktuátory na prevádzku ako súčasť 400-voltového elektrického systému nabíjateľných hybridov Lamborghini, podobne ako už sériové Revuelto. To vysvetľuje aj použitie AWC len na zadných kolesách, pretože vpredu má Revuelto už možnosť ovládať vektorovanie trakcie.