Elektromobil Nissan Ariya putoval zo severného na južný pól.

Elektromobil Nissan Ariya putoval zo severného na južný pól.

22. decembra 2023 0 Od spiatocka.sk

Debata o skutočnom dojazde elektrických vozidiel, najmä v zimných podmienkach, bude pokračovať navždy. Nissan sa rozhodol toto ukázať zahrať a zorganizoval cestu na viac ako 30-tisíc kilometrov. Túto vzdialenosť od severného k južnému pólu Zeme prekonal elektrický crossover Nissan Ariya.

S prípravou elektrického vozidla na snehové podmienky pomohli Nissanu špecialisti zo známeho štúdia Arctic Trucks. Urobili to, čo vedia najlepšie: výrazne zdvihli karosériu crossoveru, nasadili masívne terénne pneumatiky BF Goodrich s vonkajším priemerom celých 39 palcov a rozšírili podbehy kolies.

Nissan zároveň hovorí, že pohonná jednotka e-4orce s dvoma elektromotormi a batériou zostáva štandardom. V sériovej podobe je táto Ariya schopná prejsť až 460 km na jedno nabitie pomocou cyklu WLTP. Ale samozrejme, kvôli nízkym teplotám a obrovským kolesám sa cestovný dosah citeľne znížil. Preto bol prezieravo použitý „inovatívny zdroj obnoviteľnej energie“, príves s posuvnou veternou turbínou a skladacími solárnymi panelmi. No boli tam sprievodné autá.

Posádku pripravovaného crossoveru Nissan Ariya tvorí manželský pár automobilových nadšencov Chris a Julie Ramsey, ktorí sa už v roku 2017 zúčastnili Mongolia Rally. Potom prešli 10-tisíc kilometrov na elektrickom hatchbacku Nissan Leaf. Tentoraz sa táto úloha ukázala ako oveľa ťažšia, pretože prejsť 30 tisíc kilometrov trvalo viac ako deväť mesiacov. Cesta sa začala koncom marca. A manželia Ramseyovci sa na to pripravovali celé štyri roky a vytýčili trasu pozdĺž západného pobrežia oboch Amerík cez 14 krajín. Hoci na trase neboli žiadne extrémne nízke teploty: minimálne –23°C. Teraz však Nissan hrdo vyhlásil: „Je to prvýkrát, čo akékoľvek auto, nielen elektrické, podniklo takúto cestu!“