Kia Rio 1,0 TGDi DCT je príjemný, ale najmä zábavný spoločník.

Kia Rio 1,0 TGDi DCT je príjemný, ale najmä zábavný spoločník.

30. októbra 2022 0 Od spiatocka.sk

V dnešnej modernej dobe sa častokrát zabúda na malé autá a väčšina ľudí častokrát siahne po väčšom vozidle s väčším motorom. Áno väčšie auto môže byť praktickejšie a zábavnejšie, no nemusí to byť vždy pravda. Napríklad taká Kia Rio dokáže poslúžiť širokej škále ľudí, rôznym požiadavkám a dokonca aj ušetriť peniaze. Poďme sa na Rio pozrieť podrobnejšie.

Kia Rio

Dizajn tohto autíčka je skôr konzervatívny a nezaujme modernými dizajnovými prvkami. To však netreba brať ako nevýhodu. Predná úzka maska pôsobí športovo a veľký otvor v nárazníku na športovom vzhľade pridáva. Bočná strana je navrhnutá jednoducho, no s použitými kolesami mi dizajn veľmi pripomína pretekársky špeciál Kia Rio R5.

Kia Rio

Interiér pôsobí na prvý pohľad jednoducho, no takto má vyzerať interiér malého autá. Jednoduchý, praktický, dobre spracovaný. Áno, dizajnovo najmodernejší určite nie je, ale po sadnutí na sedadlo vodiča je cítiť priestrannosť a slobodu. Žiadna mohutná palubovka okolo vodiča, práve naopak. Vpredu je miesto aj pre ľudí väčšieho vzrastu. Do odkladacieho priestoru uprostred odložím veľký telefón a do dverí si dám väčšiu fľašu. Však poznáš ten pocit keď prídeš do auta a nemáš si kam dať veci. V Kii Rio si ich všetky odložíš. Dotykový displej má prehľadný multimediálny systém s dobrou odozvou a ovládanie klimatizácie je jednoduché. Samozrejme intuitívne a bezpečné pri jazde.

Kia Rio

Vzadu auto nie je až také malé. Ak si vpredu sadne človek s viac ako 190 cm, tak vzadu už bude málo miesta. Avšak ak budú vpredu sedieť ľudia stredného vzrastu, tak vzadu sa rovnaký ľudia bezproblémov usadia.

Batožinový priestor s objemom 300 litrov nie je najväčší, ale je dobre vyriešený, no najmä nie je členitý. Zmestí sa doňho väčší nákup, ale aj batožina na dovolenku. S chladničkami, bedničkami piva a mnohým ďalším tu nepochodíme. To by treba už skôr Ceed.

Kia Rio

Parkovanie je jednoduché. 

S dĺžkou mierne nad štyri metre je parkovanie kdekoľvek jednoduché. Dobrý “radj”, parkovacie senzory a cúvacia kamera pomôžu pri parkovaní aj menej skúseným šoférom. S týmto autom sa jednoducho netreba báť ísť do mesta. Výhľad je taktiež na dobrej úrovni.

Kia Rio

Mama cez víkend do práce, tatino cez víkend na okresky.

Slovenské cesty v Kia Rio je cítiť. Najmä od “zadku” je počuť nerovnosti a je ich cítiť v kabíne. Prejazdy cez retardéry a priečne nerovnosti bude cítiť každý cestujúci. Na druhej strane ak prejdem na aspoň trochu kvalitnejší asfalt, jazda je príjemná, tak ako sa patrí. No a zábava? Pohotovostnú hmotnosť 1 125 kg je pri jazde cítiť. Auto krásne mení smer a ani náklony nie sú na zlej úrovni. Pri agilnej jazde auto ide pekne za smerom, no pri dosť rýchlych výjazdoch ide auto mierne po predku. Na to mám však manuálnu ručnú brzdu. Dovolím si povedať, že ak sa auto rozbehne na dostatočnú rýchlosť, tak dobrý šofér dokáže ísť v zákrutách pekne rýchlo. Samozrejme fyziku neoklameme a na poriadnu akceleráciu je 100 koní málo. Rio však nie je športové auto!

Kia Rio

Litrový trojvalec s výkonom 100 koní sa hodí pre toto auto. Na bežnú jazdu je dostatočný a ani akcelerácie do 100 km/h mu nerobia problém. Horšie to už je pri akcelerácii na diaľnici, ale predpokladám, že extrémnu akceleráciu od 130 km/h nikto očakávať nebude. Zvukom o sebe motor dá vedieť a čo sa týka spotreby s “autíčkom” sa dá v pohode jazdiť za 6 litrov na sto.

7-stupňová dvojspojková automatická prevodovka sa k autu hodí. Radí pekne plynulo a ak by som nepočúval zvuk motora, tak ani neviem, že by prezradila. Zvolený stupeň zvolí skoro vždy správne. Jediný problém je pri športovej jazde kedy jej niekedy zbytočne trvá než sa rozhodne. Tu sa však dostávame k tomu, že Rio nie je športové auto a nikto to očakávať od nej nebude.

Kia Rio

Jednoduché autíčko na každý deň.

Kia Rio je jednoduché autíčko na každý deň, ktoré dokáže používať skoro každý. Mladí ľudia, starší ľudia, menšia rodina, ale aj do fleetu sa toto auto hodí. Nízka cena, 7-ročná záruka a nízke prevádzkové náklady určite zaujmú. Avšak človek, ktorý sa chce odlíšiť, chce mať výrazne auto s moderným dizajnom, toho Rio nepoteší.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.