Kedy bolo vynájdené prvé spätné zrkadlo na aute?

Kedy bolo vynájdené prvé spätné zrkadlo na aute?

9. mája 2022 0 Od spiatocka.sk

Bezpečnostné pásy, kúrenie, klimatizácia, svetlomety a dokonca ani zrkadlá sa v aute neobjavili hneď, zabralo to roky vývoja. Napríklad bezpečnostný pás bol zavedený až potom, čo sa počas testov dospelo k záveru, že zníži riziko zranenia pri nehode. Bočné zrkadlá od svojho uvedenia do automobilov prešli množstvom zmien.

Ako sa autá zväčšujú a sú zložitejšie, zväčšujú sa aj ich komponenty. Stačí myslieť na skromné ​​bočné zrkadlo, ktoré bolo kedysi doplnkom a teraz je bezpečnostným prvkom, ktoré je dokonca povinné.

Automobilky pôvodne na skladových autách zrkadlá neponúkali. Výrobcovia uvažovali takto: “Prečo by boli potrebné na jednoprúdových a dvojprúdových cestách.”

Závodný jazdec Ray Harrowne uvažoval inak a pripisuje sa mu prvé spätné zrkadlo, ktoré pripevnil na kapotu svojho Marmon Wasp pred prvou jazdou Indy 500 v roku 1911, v ktorej zvíťazil. Neskôr inžinier Elmer Berger v roku 1921 požiadal o patent na vonkajšie zrkadlo.

Zrkadlá ako doplnok k autám sa stali populárnejšími po schválení federálneho zákona o diaľniciach v roku 1956, čo viedlo k viacprúdovým cestám, ktoré sú dnes bežné. Národný zákon o bezpečnosti cestnej premávky a motorových vozidiel z roku 1966 sa zaoberal bezpečnostnými normami, vrátane výhľadu dozadu, hoci špecificky nevyžadoval zrkadlá, začali sa stávať zrkadlá štandardom a povinnosťou na všetkých vozidlách.

Automobilová technika nestojí na mieste. Je ťažké si predstaviť, ako by sme teraz jazdili po cestách, keby sa od vydania prvého auta nezmenili. Moderné autá si nemožno predstaviť nielen bez spätných zrkadiel, ale ani klimatizácie a množstva ďalších obľúbených možností.