K Passatu sa pripája Volkswagen ID.7 Tourer kombi.

K Passatu sa pripája Volkswagen ID.7 Tourer kombi.

20. februára 2024 0 Od spiatocka.sk

Hoci Európa prechádza na crossovery, tradičné osobné kombi sa tu stále tešia veľkej úcte. Nie nadarmo sa od začiatku februára predstavuje druhé elektrické kombi. Po BMW i5 Touring uzrel svetlo sveta úžitkový Volkswagen ID.7 Tourer. A toto je prvýkrát, čo spoločnosť použila takúto predponu, pretože predtým takmer všetky kombi Volkswagen, počnúc érou áut s motorom vzadu, boli označené pojmom Variant.

V európskom rade Volkswagenu sa tento Tourer pripojí k Volkswagenu Passat Variant, ktorý má benzínové, naftové a hybridné verzie, no nie čisto elektrickú. Obe päťdverové verzie sú si veľkosťou veľmi blízke: Passat má dĺžku 4,92 m, ID.7 4,96 m. Rozdiel v objeme kufra je však oveľa citeľnejší a už nie je v prospech elektromobilu! Ak sa do priestoru Passatu zmestí od 690 do 1920 litrov, potom má ID.7 Tourer pod závesom objem 545 litrov. Aj keď dáte zadné rady do najvertikálnejšej polohy, objem je 605 litrov a so sklopenými sedadlami 1714 litrov.

Elektrický Tourer ale vyzerá atletickejšie a fit. Zatiaľ čo koeficient aerodynamického odporu Cx Passatu je 0,25, ID.7 Tourer je 0,24, hoci základný liftback je ešte aerodynamickejší (0,23). Základná výbava obsahuje 19-palcové kolesá a LED svetlomety. Medzi príplatkovou výbavou je ponúkaná elektrochromatická panoramatická strecha bez závesu a posuvnej časti. Vo všeobecnosti interiér kombi opakuje dekoráciu interiéru pôvodného liftback ID.7.

Technicky sú „sedmičky“ s rôznymi typmi karosérie tiež totožné. Tourer je ponúkaný len vo verzii s pohonom zadných kolies s jedným elektromotorom, ktorý produkuje 286 koní a 545 Nm. Na výber budú dve batérie s efektívnou kapacitou 77 alebo 86 kWh. Udávaný dojazd v cykle WLTP je 600, respektíve 685 km a výkon jednosmernej nabíjačky je 175 a 200 kW. Neskôr pribudnú verzie s dvojmotorovým pohonom všetkých kolies.

Kombi Volkswagen ID.7 Tourer sa budú vyrábať v rovnakom závode v Emdene, kde sa vyrábajú liftbacky ID.7 a crossovery ID.4. Na európskom trhu je začiatok predaja naplánovaný na začiatok leta. Ceny zatiaľ zverejnené neboli, ale liftback ID.7 v Nemecku stojí od 57-tisíc eur a kombi bude tradične o niečo drahšie. Passat Variant tu zároveň stojí od 40-tisíc eur.