Hyundai predstavil elektrické pretekárske auto Hyundai Ioniq 5 eN1.

Hyundai predstavil elektrické pretekárske auto Hyundai Ioniq 5 eN1.

2. apríla 2024 0 Od spiatocka.sk

Vodičský elektromobil Hyundai Ioniq 5 N bol predstavený minulé leto a v decembri spoločnosť oznámila jeho pretekársku verziu Ioniq 5 eN1. Teraz je to úplne pripravené: uskutočnila sa plnohodnotná prezentácia, na ktorej bolo oznámených veľa podrobností.

Hyundai Ioniq 5 eN1 vychádza z cestného auta, no má vyvinutý aerodynamický bodykit vrátane masívnych prívodov vzduchu, splitteru, difúzora a krídla na zadných dverách. Kolesá s priemerom 18 palcov sú obuté do slickov. Navyše, kapota vyrobená z vystuženého sklolaminátu a polykarbonátu namiesto skla pomohla znížiť hmotnosť pretekárskeho auta. V naloženom stave má Ioniq 5 eN1 1 970 kg namiesto 2 250 kg cestného auta.

V kabíne je len jedno sedadlo so šesťbodovými pásmi pre pilota, no pribudla bezpečnostná klietka, tlačidlo núdzového vypnutia vysokonapäťového elektrického systému a hasiaci prístroj. Namiesto bežného volantu je tu pretekársky volant. Nabíjací konektor sa presunul do zadnej časti auta.

Veľkými zmenami prešiel podvozok. Hyundai Ioniq 5 eN1 je vybavený nastaviteľnými tlmičmi (oddelenými pre kompresiu a odskok), ktoré dokážu v malých medziach meniť aj svetlú výšku. Brzdový systém je šesťpiestikový vpredu a štvorpiestikový vzadu. Kuriózne je, že proprietárne systémy na simuláciu zvuku výfuku a radenie ôsmich prevodových stupňov (N e-Shift) zdedili pretekárske auta od svojho civilného kolegu bez zmien. Rovnako ako funkcia krátkodobého zvýšenia výkonu elektromotorov N Grin Boost.

V skutočnosti je pohon v Hyundai Ioniq 5 eN1 prevzatý z cestného elektromobilu bez zmien. 800-voltová batéria s kapacitou 84 kWh poháňa dva elektromotory. Predný produkuje 226 koní v nominálnom režime, zadný produkuje 383 koní, teda ich celkový výkon je 609 koní. Spomínaný režim N Grin Boost zdvihne ich výkon na desať sekúnd na 650 koní a 770 Nm. V tomto režime zrýchli civilný Ioniq 5 N na „stovku“ za 3,25 sekundy, no dynamický výkon pretekárskej verzie ešte nebol odtajnený.

Elektrické pretekárske auto Hyundai Ioniq 5 eN1 sa zúčastní kórejského cupu Hyundai N Festival, ktorý pozostáva z desiatich etáp. Prvý je naplánovaný na máj tohto roku, hoci ukážkové preteky sa uskutočnia ešte skôr 27. apríla.