Ferrari predstavilo unikátny superšport.

Ferrari predstavilo unikátny superšport.

12. júla 2023 0 Od spiatocka.sk

Divízia Ferrari Special Projects pripravila ďalšie auto na mieru v rámci programu prispôsobenia vozidiel Ferrari pre zákazníkov. A toto je už štvrtý takýto automobil, ktorý vychádzal zo superšportu Ferrari 488 s motorom v strede, hoci sériová výroba tohto modelu bola ukončená pred štyrmi rokmi.

Zákazník si totiž ako darcu pre projekt KC23 nevybral cestné auto, ale pretekárske kupé Ferrari 488 GT3 Evo 2020. To automaticky znamená, že exkluzívne superšportové vozidlo nemá prístup na verejné cesty a vykonané úpravy sa blížia k pretekárskej verzii. Ako zberateľský kúsok je však Ferrari KC23 celkom relevantné!

Všetky vonkajšie časti karosérie boli prepracované, pričom tento proces zahŕňal dizajnérov Ferrari aj aerodynamikov. Kupé má originálne zdvíhacie dvere a kompaktnú LED optiku. Toto exkluzívne auto má pekné, no najmä veľké „topánky“ (21-palcové kolesá vpredu a 22-palcové zadné), ale pre okruh sú k dispozícii skromnejšie 18-palcové kolesá.

A hlavnou črtou sú pohyblivé prvky na karosérii. Pre efektívnejšie chladenie v okruhovom režime kupé otvára otvory za prednými kolesami (odvod horúceho vzduchu z chladičov) a za dverami (prúdenie vzduchu k motoru). Masívne zadné krídlo sa montuje aj tesne pred opustením trate a treba to robiť ručne, žiadna automatika.

Kokpit pretekárskeho auta je zachovaný v takmer pôvodnej podobe. Ale Ferrari KC23 má stále dve sedadlá čalúnené Alcantarou. A na strope sú tri obrazovky, na ktorých sa vysiela obraz zo zadných kamier. Chýbajú tu tradičné zrkadlá a pohodlnosť používania tohto systému je otázna.

O technike unikátneho športového auta Ferrari Special Projects už tradične nič neprezrádza. Pôvodné kupé Ferrari 488 GT3 Evo malo motor V8 3,9 biturbo (600 k, 700 Nm), hoci výkon bol limitovaný technickými požiadavkami rôznych šampionátov. Pri absencii homologizácie môže mať Ferrari KC23 vyšší výkon. Dokonca aj na cestných autách tento motor vyvinie až 720 koní.

Jedinečné Ferrari KC23 sa naživo ukáže na nadchádzajúcom Goodwood Festival of Speed. V auguste a septembri sa auto ukáže v múzeu Ferrari a až potom odíde do garáže nemenovaného zákazníka.