Extrémny Kamaz Arktika zvládne ubytovať 3 osoby pri – 60°C. Poďme sa naňho pozrieť.

Extrémny Kamaz Arktika zvládne ubytovať 3 osoby pri – 60°C. Poďme sa naňho pozrieť.

18. decembra 2018 0 Od spiatocka.sk

Na jar tohto roku ruská spoločnosť Kamaz predstavila nákladné vozidlo do extrémnych podmienok, ktoré prejde skoro všade a ubytuje 3 osoby aj pri teplote – 60°C. Avšak kolegovi z Ruska sa podarilo na dvore polytechnickej univerzity v Moskve nahliadnuť do vozidla, tak poďme sa pozrieť na vozidlo s ním.

Kamaz Arktika poháňa 12-litrový osemvalcový diesel s výkonom 400 koní a výkon sa prenáša cez manuálnu prevodovku na všetky kolesá. V ponuke sú dve verzie 8×8 a 6×6. Obe verzie majú z dvoch častí spojené kĺbovým rámom. Na videu nižšie môžeš vidieť v teste verziu 6×6, ktorá má rozmery určené aj na bežné cesty. Však na výšku má „iba“ 4 metre a na šírku 2,5 metra. Nízkotlaké pneumatiky s rozmerom 710/70 R38 nemajú s cestou tiež žiaden problém. Mimochodom svetlá výška je 67 cm.

Pre prekonávanie veľkých vzdialenosti má trojčlenná posádka k dispozícii obývateľný modul s plochou 5 metrov štvorcových. Tento modul má patričnú izoláciu a preto v ňom posádka vydrží aj pri teplote -60°C. Vo vnútri nájdeme vybavenú kuchynku s varičom, toaletu, sprchu, pohovku, televízor, odkladacie priestory a sušičku na zamrznuté oblečenie. Spacie lôžka sú len dve a tretí člen posádky musí bohužiaľ spať v kabíne. Tento obývací modul sa dá žeriavom zložiť z vozidla a napojiť na benzínovú centrálu. V takom prípade je úplne sebestačný.

Za modulom je úložný priestor s nosnosťou 13 ton. Celé vozidlo váži až 30 ton. Pod korbou je ešte silný navijak.