Dámy a páni toto je nová generácia Kia Sportage.

Dámy a páni toto je nová generácia Kia Sportage.

8. júna 2021 0 Od Ľuboš Surovič

Kia Sportage štvrtej generácie bola predstavená v roku 2015. Od predstavenia prebehlo dlhých šesť rokov aj keď musím povedať, že Sportage súčasnej generácie vyzerá dobre. Teraz tu máme Kiu Sportage piatej generácie s brutálnym dizajnom.

Kia Sportage 2022

Po vozidle EV6 je nový Sportage druhým navrhnutým vozidlom v štýle Opposites United. Dizajnéri tvrdia, že inšpiráciu čerpali z protikladov prírody a ľudstva. Filozofia je založená na kontrastných kombináciách ostrých hrán a sochárskych foriem. Dizajn vyvinuli spoločne špecialisti z kórejských, nemeckých, amerických a čínskych dizajnových štúdií Kia.

Nový Sportage má veľmi zaujímavú prednú časť. Full LED svetlá spolu s LED denným svietením sú opticky spojené s maskou chladiča. Celkovo predná časť vozidla vyzerá ostro a športovo.

Vzadu sa nachádzajú LED svetlá prepojené LED pásikom, nové logo Kia a zaujímavý nárazník.

Kia Sportage 2022

Interiér je navrhnutý elegantne, moderne a jednoducho. Nájdeme tam dvojicu displejov, ktoré sú opticky spojené. Jeden slúži ako virtual cockpit a druhý ako dotykový displej infotainmentu. Pod stredovým displejom sa nachádza malé a jednoduché ovládanie klimatizácie. Palec hore, že Kia nechala také ovládanie klimatizácie a nepresunula ovládanie do displeja. Stredový tunel má nový okrúhly volič automatickej prevodovky a v okolí sú ďalšie ovládače.

Kia Sportage 2022

Kompletné technické informácie neboli zverejnené, ale nová Kia Sportage je postavená na platforme NX4. Na tej istej platforme je postavený aj nový Hyundai Tucson, takže motorizácie budú s veľkou pravdepodobnosťou rovnaké. Najvýkonnejší Sportage tak môže byť plug-in hybrid s výkonom až 265 koní. Kia Sportage hybrid môže mať pod kapotou motor 1,6 T-GDi spojený s elektromotorom a výkonom 230 koní. Okrem toho môžeme očakávať aj Mild-hybridné verzie.

Kia Sportage 2022

Výroba piateho modelu Sportage v Južnej Kórei sa začne tento mesiac. Špecifikácie budú oznámené v júli.

Kia Sportage