AutoVaz oznámil začiatok výroby Lady Xray s variátorom.

AutoVaz oznámil začiatok výroby Lady Xray s variátorom.

20. júna 2019 0 Od spiatocka.sk

O výrobe Lady Xray s japonským variátorom sa hovorí už vyše pol roka. Ruská automobilka síce pred pár mesiacmi oficiálne oznámila, že bude vyrábať Xray s variátorom, ale nevedeli sme kedy. Avšak včera nastal ten deň D. Oficiálne sa začala výroba.

Lada Xray CVT

Japonský variátor Jatco JF015E je špeciálne vyvinutý pre menšie vozidlá a menšie crossovery. Čiže sa jedná o vhodný variátor pre Xray, no aj napriek tomu bol prispôsobený na prevádzku v Rusku. Predsa v tejto krajine sú nízke teploty a viac prašné cesty. Navyše už samotný variátor pred úpravami ukázal svoju výbornú spoľahlivosť vo vozidlách Renault, Nissan a Mitsubishi. Dokonca v prípade potreby tento typ prevodovky umožňuje simulovať manuálny režim radenia prevodových stupňov, ktorý uľahčuje predbiehanie, jazdu do kopca, ťahanie prívesu, brzdenie motorom a tiež zvyšuje akustický komfort vo vozidle. Rozsah prevodových pomerov variátora Jatco JF015E je od 3.873 do 0.532.

Okrem nového variátoru v Xray nájdeme aj nový zážihový agregát Nissan HR16, ktorý má objem 1,6 litra a výkon 112 koní. Ak by sa niekto bál, že nové ústrojenstvo nie je spoľahlivé, tak netreba sa báť. Testovací kus Xray Cross CVT prešiel viac ako milión kilometrov po Rumunsku, Rusku a ostatných krajinách.

V ponuke zostáva aj naďalej 5-stupňový manuál a 5-stupňová robotizovaná prevodovka, ktorá nie je veľmi komfortná.

Ku konci roka by mala byť v ponuke aj Lada Vesta s variátorom Jatco a motorom Nissan HR16. Otázne však je, či variátor bude v ponuke v aktuálnej Veste alebo príde do novej generácie, ktorá by mala byť podľa neoficiálnych informácií predstavená začiatkom budúceho roka. Uvidíme čo si pre nás AutoVaz pripraví. Je dosť možné, že v ďalšej generácii bude použitý motor z dielne aliancie Renalt-Nissan, ktorý bude spĺňať najnovšie emisné normy.

Lada Xray Cross CVT

Prečítaj si test Lada Vesta s robotizovanou prevodovkou.

Pozri si aj prvý slovenský test Lada Xray Cross.