Ako sa starať o karosériu auta?

Ako sa starať o karosériu auta?

10. októbra 2022 0 Od spiatocka.sk

Ľudia, ktorí predávajú ojazdené autá, chápu dôležitosť dobre udržiavanej karosérie na vplyv cenového faktora. Ak sa zaoberáte reštaurovaním a ochranným leštením, cena auta sa zvýši o 10-15%. Táto cenová charakteristika je celkom jasná a zrejmá, hoci kupujúci chápe a uvedomuje si, že v prvom rade stojí za to venovať pozornosť stavu motora a podvozku, pohľad však padne najskôr na vyleštenú karosériu. Na základe prvého dojmu sa robí posúdenie celého auta.

Je potrebné sledovať stav laku a včas odstrániť škrabance, praskliny a odreniny. Aj keď sa auto v blízkej dobe nechystáte predávať, stále sa odporúča systematicky sa o karosériu starať. V budúcnosti vás tak bude údržba auta stáť menej. Šoférovanie krásneho a udržiavaného auta je oveľa príjemnejšie a pohodlnejšie. Aby ste udržali karosériu v perfektnom stave, musíte svoje auto pravidelne umývať. Obzvlášť často sa tento proces musí vykonávať v čase, keď na ulicu prišlo vlhké počasie. Pretože nečistoty, ktoré sa prilepili, prispejú k poškodeniu ochranného povlaku karosérie.

Odborníci odporúčajú umývať karosériu stredným tlakom vody. Použitie vysokého tlaku môže poškodiť lak a nízky tlak si neporadí s odolnými nečistotami, najmä so soľou. Pri umývaní tečúcou vodou leštidlo nepoškodia tvrdé kúsky nečistôt, medzi ktoré patria abrazívne materiály. Je potrebné umývať aj na takých neviditeľných a ťažko dostupných miestach, ako je spodok a podbehy kolies. Nečistoty, ktoré sa hromadia na týchto povrchoch, môžu v budúcnosti viesť ku korózii.

V procese starostlivosti o karosériu automobilu je niekedy potrebné vykonať parné čistenie. Tento postup vás zbaví nepoddajných palív a mazív, ktoré sa na týchto miestach niekedy hromadia v pôsobivých vrstvách. Počas čistenia dna je možné zistiť rôzne poruchy, ktoré budú včas odstránené. Čistenie parou vykonávajú iba predajcovia automobilov, spodok vozidla si však môžete vyčistiť sami pomocou odmasťovacích rozpúšťadiel, ktoré je možné zakúpiť v predajniach autochémie.

Túto hmotu je potrebné naniesť na požadovaný povrch pomocou obyčajnej kefy, po zmytí tejto zmesi silným tlakom vody. Ak je na povrchu dna vrstva vosku, je potrebné ju odstrániť a po dokončení umývacích postupov naniesť novú. Po umytí a vysušení povrchu náteru je potrebné naniesť nátery na ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Tento proces je tiež zahrnutý v komplexe starostlivosti o karosériu. Aby karoséria nebola vystavená negatívnym vplyvom počasia, rôznych chemikálií a neznehodnocovala sa, je vhodná aplikácia ochranného vosku a polymérových leštidiel.

Umožnia karosérií vyzerať brilantne a krásne. Voskové leštidlá majú nižšiu cenu, nie sú však určené na dlhú dobu, polymérové ​​majú výbornú odolnosť voči autošampónu a trvácnosť (cca tri mesiace). Na udržanie metalizovaných povrchov v požadovanom stave je potrebné používať neabrazívne čistiace prostriedky a leštidlá. Pravidelne by sa mali kontrolovať aj odtoky a vetracie otvory dverí. Musia byť absolútne čisté, aby voda a vzduch prúdili bez prekážok.