Test: Lada Vesta SW Cross, terénna úprava jej svedčí (Video)

Test: Lada Vesta SW Cross, terénna úprava jej svedčí (Video)

8. júla 2018 0 Od spiatocka.sk

Približne pred rokom a pol sme mali v redakcii na test sedan Ladu Vestu s robotizovanou prevodovkou. Zistili sme, že Vesta je celkom komfortné auto, ale prevodovka na komforte dosť ubrala. Avšak čas beží rýchlo a Lada predstavila ďalšie modely Vesta. Medzi ne patrí terénny kombík Vesta SW Cross, ktorý sme mali našťastie na test.

Oplastované kombíky sú na Slovensku celkom obľúbené. Však zoberme si, že kombíkov od Audi s názvom Allroad jazdí po našich cestách dosť. O Octavii Scout ani hovoriť nebudem. Tích je tiež pomerne veľa. Avšak Vesta SW Cross je s cenou o dosť nižšie ako iné vozidlá. Preto by aj na Slovenku mohla byť Vesta obľúbená.

Po dizajnovej stránke vyzerá Vesta SW Cross oveľa lepšie než sedan. „Veľké“ 17″ palcové hliníkové disky, dvojitá koncovka výfuku a plastové lemy zlepšujú vzhľad a veľa ľudí sa za autom otočilo. Keď som Ladu zaparkoval niekde na parkovisku, tak vždy sa našli ľudia, ktorí sa prišli pozrieť na auto. Ono to není náhoda. Za dizajnom každej Vesty stojí bývalý dizajnér Volva Steve Mattin.

Interiér na pohľad vyzerá dobre. Dvojfarebné prevedenie sedadiel, čalúnenie dverí a palubnej dosky vyzerá dobre. No stretával som sa aj s názorom ľudí, že interiér pôsobí „tuzingovo“. To už musí každý sám zhodnotiť. Lenže dizajn nie je všetko. Tiež aj použité materiály hrajú veľkú rolu. Sedačky sú čalúnené oranžovou koženkou po bokoch a uprostred je použitá látka. Lakťová opierka vpredu je čalúnená koženkou. Tu mám dobrý pocit z použitých materiálov a všetko je spracované dobre. Ale ak je reč o plastoch alebo tlačidlách, tak to je trochu o niečom inom. Plasty na palubovke sú tvrdé, tlačidlá ovládania okien tiež. Ovládače zrkadiel sú taktiež z tvrdého plastu a prepínač ovládania pravého/ľavého zrkadla vyzerá ako z tetrisu. Tlačidlové rádio vo výbave ICE je z tvrdého plastu, ale na druhej strane veľké tlačidlá chválim. Vždy stlačím to čo chcem a nehrozí, že by som stlačil niečo iné.

Ako stále hovorím bez ohľadu na verziu Vesta je o komforte, ktorý zvyšuje už dobrá základná výbava. Vesta SW Cross má v základe multifunkčný volant, tempomat, elektrické okná, digitálnu klimatizáciu, 3-stupňové vyhrievané predné sedadlá a Handsfree. Okrem toho pred riadiacou pákou je 12V zásuvka a USB port. Určite poteší aj prepojenie telefónu cez Bluetooth, vďaka ktorému si môžeš pustiť svoju obľúbenú hudbu z telefónu. Pochvalu si zaslúži aj kastlík, teda odkladací priestor pred spolujazdcom, ktorý je dosť hlboký a zmestí sa doňho veľa vecí.

Priestrannosť interiéru je dobrá. Štvorica cestujúcich sa bezproblémov odvezie aj na dlhšiu trasu. Dokonca verzie kombi majú o 25 mm viac miesta na hlavu vzadu ako sedan. Poteší aj ukotvenie ISOFIX na zadných sedadlách. Posed za volantom je normálny, teda ani nie vysoký, ani nízky, napríklad podobný ako v Octavii. Ani po 200 km som necítil žiadnu únava a určite by som si vedel predstaviť za volantom aj dlhší čas.

Batožinový priestor má objem 480 litrov a po sklopení sedadiel sa zväčší na 1 344 litrov. Má dvojité dno a po ľavej strane nájdeme sieťku a vaničku na odloženie drobností.

Podvozok má svetlú výšku 203 mm. Vďaka tomu môžem v kľude jazdiť po našich cestách a nemusím sa báť, že šúchnem niekde spodok. Tiež svetlá výška má výhodu aj pri výjazdoch na obrubník. Však u nás nie sú zrovna najnižšie. Ladu som zobral aj na poľnú cestu a svetlá výška tu má ďalšiu výhodu pretože keď jazdím po vyjazdených koľajach, tak nechytím spodok. V ťažkom teréne som ju neskúšal, ale v Rusku to skúsili. Pozri video na konci článku.

Terénna Vesta SW Cross znáša o niečo lepšie rýchle prejazdy zákrut ako sedan Vesta. Nechcem hovoriť, že Vesta SW Cross je nejaký športovec, no vďaka menšiemu profilu pneumatík drží lepšie stopu. Avšak keď to zhrniem celkovo, tak „Žigulačik“ sa v zákrutách nakláňa a je cítiť väčšiu nedotáčavosť. Pri vyšších rýchlostiach je Vesta SW Cross tiež stabilnejšia ako sedan. Totižto ak budeš jazdiť rýchlosťou nad 160 km/h, tak budeš mať problém sedan udržať na ceste. Jediné čo ti môže znepríjemniť jazdu mimo mesta je bočný vietor. Ten je na Veste SW Cross dosť cítiť. Ale poďme radšej ku komfortnej a kľudnej jazde. Však na to je Vesta stavaná. Naše nerovnosti filtruje dobre a do interiéru sa prenášajú len jemné zvuky tlmičov. Odhlučnenie kabíny je vzhľadom na triedu tiež na dobrej úrovni. Pri rýchlosti do 130 km/h sa do interiéru prenáša len jemný zvuk vzduchu, no už pri vyššej rýchlosti sa zvyšuje zvuk vzduchu aj motora.

Na Slovenku má Lada Vesta SW Cross v ponuke len 1,6 litrový atmosférický štvorvalec spaľujúci benzín s výkonom 106 koní. Poháňaná je predná náprava cez 5-stupňovú manuálnu prevodovku. Pohon 4×4 v ponuke nebude.

Keď som auto dostal na test, tak auto malo len 3 kilometre. Čiže úplne nové auto. Na motore bolo veľmi cítiť, že je ešte surový. V spodnom pásme otáčok sa mu vôbec nechcelo ísť a ťahať začínal až od 4 000 otáčok. Pod nejakej tej stovke km sa ťah od spodu zlepšil, ale nebolo to pravé orechové. Na druhej strane vo vyšších otáčkach motor ožíval a ťah bol adekvátny k výkonu. A spotreba? Palubný počítač udával 14 l/100 km. Avšak mal som surový a nezabehnutý motor, čiže spotreba po zabehnutí by mala byť cca 7 l/100km. To, že som mal ešte nezabehnutý motor mi nedalo spať a musel som si po vrátení Vesty SW Cross požičať Vestu Sedan, ktorá mala niekoľko stoviek km. Tu už bol rozdiel cítiť. Motor už v spodných otáčkach neprotestoval a jeho kultivovanosť bola na dobrej úrovni. V meste je príjemným spoločníkom aj mimo neho. Jedine pri predbiehaní ho treba držať vo vyšších otáčkach. Spotreba klesla tiež. Pri jazde 120 km/h som mal spotrebu 6 l/100km a pri rýchlom tempe na diaľnici 180-190 km/h bola spotreba 9,5 l/100km. Kvôli vyššej svetlej výške bude mať Vesta SW Cross o máličko vyššiu spotrebu.

Na koniec musím povedať, že inžinieri v Togliatti spravili celkom slušne auto. V zásade nemá vo svojej triede konkurenciu. Tiež vysoká svetlá výška, priestranný interiér a celkom atraktívny dizajn robia z Vesty SW Cross zaujímavé auto. Však cena za základný model ICE začína na sume 13 000€. Priplatiť si treba len za metalízu a to 290€. Kompletné informácie nájdeš na stránke AutoExtra.